Binali Yıldırım ‘161 şehidimiz var’ açıklamasında bulundu

- Yorumlar

Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’la birlikte bir açıklama yapıyor. “161 şehidimiz var” diyen Binali Yıldırım, “15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgenerel Hulusi Akar’la birlikte açıklama yapıyor.

Binali Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Saygıdeğer vatandaşlarım, aziz milletim 15 Temmuz Cuma gecesi Türk demokrasisi için kara bir lekedir. Akşam darbe girişiminde bulunan paralel darbe çetesine karşı demokrasi nöbeti tutan asil milletin adı Türk milletidir. Milletimin bütün fertlerinin bayraklarıyla meydanlara koşan paralel terör örgütü çetesine karşı dimdik ayakta duran tüm vatandaşlarımın alnından öpüyorum. 15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı olmuştur.

Bu kalkışma silahlı kuvvetler içindeki paralel terör yapılanmasının bir kalkışmasıdır. Vatanını, milletini seven değerli komutanlarımızı, subaylarımızı tebrik ediyorum. Olayın olduğu ilk andan itibaren meydanları dolduran Sivil Toplum Kuruluşları ve siyasi partililere teşekkür ediyorum.

Bu yaşadığımız olay Türk milletinin demokrasi konusunda ne kadar engin bir tecrübeye sahip olduğunu tüm dünya bir kez daha gördü. Köprüyü kesen, binalara girmeye çalışan, tankların önüne bayrakla çıkan aziz vatandaşlarımız, canını bu uğurda veren şehitlerimizi milletimiz asla unutmayacak. Dost ülkelere, dayanışma isteklerini ortaya koyan herkese teşekkür ediyoruz. Bu paralel çete mensupları yüce Türk adaletinin elinde. Müstehak oldukları her türlü cezayı göreceklerdir. Milletimiz, bu olayda çok büyük bir basiret göstermiştir. Bu basiret demokrasinin kesintiye uğramasının önüne geçmiştir. Bu kalkışmayı yapanlar bir kez daha şu gerçeği anlamalıdır. Kimse bu büyük milletin demokrasi aşkıyla oynayamaz. Asla ve asla bu millet bu hain çeteyi unutmayacak. Bizim başından beri gösterdiğimiz hassasiyeti anlamakta güçlük çektiler. Hayatını ülke için, bayrak için veren bütün kardeşlerimi rahmetle anıyorum. 161 şehidimiz var.”

x