Diyanet: “Öldürülen darbecilere din hizmeti verilmeyecek”

- Yorumlar

Diyanet, 15 Temmuz darbe girişiminde yaşamını yitiren darbecilerin cenaze namazının Diyanet İşleri Başkanlığınca kılınmayacağını açıkladı

Diyanet, darbe girişiminin ardından yaşamını yitiren darbecilere sala, teçhiz (ölen kişinin yıkanmasından defnedilinceye kadar yapılması gereken işlemlerin tamamı), tekfin (ölünün kefenlenmesi) ve cenaze namazı gibi din hizmetleri verilmeyeceğini açıkladı. Bugün (19 Temmuz) 429 din görevlisini uzaklaştırdığı duyuran Diyanet ayrıca “darbecilerin cenaze işlemleri” başlığıyla bir açıklama yayımladı. Açıklama şu şekilde:

Cenaze namazı, ölen bir Mümin için kardeşleri tarafından yerine getirilen bir tezkiye ve duadır. Bu merasimde Müminler ölen kardeşleri için dua etmekte, ona hüsnü şehadette bulunmakta ve haklarını helal ettiklerini ilan etmektedir. Hâlbuki bu kişiler, giriştikleri eylemler ile sadece bireylerin değil bütün bir milletin hukukunu ayaklar altına almış ve böylece Mümin kardeşlerinin tezkiye ve dualarını hak etmemişlerdir. Bu nedenle ülkemizin meşru yönetimine başkaldırarak milletimizin ve devletimizin bekasını hedef alan, TBMM başta olmak üzere kamu kurumları üzerine bomba yağdıran ve acımasızca halka karşı silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere karşı Başkanlığımızca sala, teçhiz, tekfin ve üzerlerine cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyecektir.

Diyanet: “492 din görevlisi uzaklaştırıldı”

“Demokrasi seferberliği”nde Diyanet

Saray politikalarının dini referanslarla, söylemlerle örgütlenmesi, kitleler üzerinde hegemonya sağlanması noktasında devlet içinde özel bir misyonu olan Diyanet, darbe girişimi sırasında Tayyip Erdoğan’ın canlı yayına çıkmasının ardından anında harekete geçti. AK Parti kitlesini harekete geçirmek için sabah saatlerine dek salalar okutarak halkı sokağa çıkmaya çağırdı, 16 Temmuz’da Ülke TV canlı yayınında konuşan Mehmet Görmez, sala okumaların süreceğini “müjdeledi”. 17 Temmuz saat 12.00’da 85 bin camiden sala okunması emrini verdi. Partilerin ortak bildirilerinin açıklandığı TBMM’de Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de yerini aldı. 16 Temmuz’da Diyanet TV’de konuşan Görmez, Diyanet’in görevinin yalnızca namaz kıldırmak olmadığını söyledi. Sosyal medyada Diyanet Basın hesabından sürekli propaganda yapıldı.

x