II. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali’ne Doğru

- Yorumlar

Şehirlerin kimliğini o şehre ait unsurların belirlediğini dikkate alan Sultanbeyli Belediyesi, ilkini geçen yıl düzenlediği ‘Uluslararası Şiir Festivali’nin ikincisini bu yıl 6-9 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleştirecek.

Adını, dünyada sadece İstanbul’un Sultanbeyli ilçesi sınırları içerisindeki Aydos Ormanları’nda yetişen ve 1982 yılında İngiliz bilim adamı Brian Mathew tarafından yeni bir ‘çiğdem’ çeşidi olarak dünyaya tanıtılan “İstanbulensis” çiçeğinden alan festivalde, dünyanın ve ülkemizin 52 saygın söz ustası şiirlerini sunacak.

İspanya’dan Jorge Padron Justo, Makedonya’dan Mateja Matevski, Tataristan’dan Ewa Sonnenberg, İtalya’dan Anna Santaliquido, Filistin’den Fatena Al-Ghorra, Kazakistan’dan Tanagöz İlyasova, Mısır’dan Salahuddin Abdullah Abdulhalim, Uruguay’dan Alfredo Fressia, Küba’dan Rodriguez Nunez Victor, Romanya’dan Fatma Sadak, Güney Afrika’dan Mongane Wally Sarote gibi ünlü şairlerin katılacağı festivalde, Türkiye’den ise şu şairler şiirlerini izleyenler için seslendirecek:

Gökhan Akçiçek, Hüseyin Akın, Mehmet Aycı, Hasip Bingöl, Metin Celal, Süleyman Çelik, İhsan Deniz, Nurettin Durman, Yusuf Dursun, Mustafa Baki Efe, İbrahim Eryiğit, Mehmet Şah Erincik, Alper Gencer, Ferman Karaçam, Hüseyin Kaya, İsmail Kılıçarslan, Osman Konuk, Şakir Kurtulmuş, Yaşar Bedri Özdemir, Gonca Özmen, Ayşe Sevim, Bilal Tırnakçı, Hayriye Ünal, Bestami Yazgan, Mevlana İdris Zengin, Hatice Akkanat, Ziya Paşa Akyürek, Mehmet Baş, Mahmut Feyzi, Ulaş Konuk, Resul Tamgüç, Taner Taştekin, Habil Tecimen, Yeprem Türk ve Ayşegül Ünal.

20130206114131

“Dört Kıta Tek Mısra İstanbul”

“Dört Kıta Tek Mısra İstanbul” sloganıyla, dünyanın şairini ağırlayacak olan şiir festivali kapsamında, okullarda özel etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca ülkemizin en önemli çocuk edebiyatı şair ve yazarları da eserlerini seslendirecek.

8 Mart 2013 Dünya Kadınlar Günü düzenlenecek sadece kadınlara özel “Dünya Kadınlarından Şiir ve Söz” etkinliğinde ise yerli ve yabancı şairler radyo programcısı Saniye Öztürk’ün moderatörlüğünde konuklara şiirlerini okuyacak.
Türkiye’nin en büyük şiir etkinliklerinden biri olan II. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali’nin açılışı 6 Mart’ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak. Açılışta, ‘kent ozanı’ olarak tanınan müzik adamı ve yorumcu Bülent Ortaçgil Birsen Tezer ile birlikte konser verecek. Sultanbeyli Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki kapanış programının sonunda ise Feridun Düzağaç en seçme şarkılarıyla şiir severlere seslenecek.

İstanbulensis Şiir Festivali sitesi: www.istanbulensis.org

20130206114036

20130206114039

20130206114040

20130206114042

20130206114043

x