Numan Kurtulmuş: OHAL boyunca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi askıda

- Yorumlar

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “OHAL boyunca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi askıda” dedi.


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, darbe girişmine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye genelinde 9 bin 194 kişinin gözaltına alındığını belirten Kurtulmuş, bunun 6 bin 823’ünün asker olduğunu dile getirdi. Saldırılar sonrası 241 kişinin öldüğünü söyleyen Kurtulmuş, yaralı sayısının ise bin 537 olduğunu ifade etti (Darbe girişimi sırasında 241 kişi dışında en az 104 darbeci askerin öldürüldüğü açıklanmıştı).

OHAL kararına ilişkin de değerlendirmede bulunan Kurtulmuş, 1, 1.5 ay içinde operasyonları tamamlamayı planladıklarını söyledi. Kurtulmuş, sokağa çıkma yasağı öngörmediklerini de sözlerine ekledi. Kurtulmuş, “Ordu, Milli Savunma Bakanlığı’na mı bağlanacak?” sorusunu ise, “Bunlar için çalışmalar yapılacak” diye yanıtladı.

Askıya alınan “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi”nin 15. maddesi şöyle:

“Olağanüstü hallerde yükümlülükleri askıya alma 1. Savaş veya ulusun varlığını tehdit eden başka bir genel tehlike halinde her Yüksek Sözleşmeci Taraf, durumun kesinlikle gerektirdiği ölçüde ve uluslararası hukuktan doğan başka yükümlülüklere ters düşmemek koşuluyla, bu Sözleşme’de öngörülen yükümlülüklere aykırı tedbirler alabilir. 2. Yukarıdaki hüküm, meşru savaş fiilleri sonucunda meydana gelen ölüm hali dışında 2. maddeye, 3. ve 4. maddeler (fıkra 1) ile 7. maddeye aykırı tedbirlere cevaz vermez. 3. Aykırı tedbirler alma hakkını kullanan her Yüksek Sözleşmeci Taraf, alınan tedbirler ve bunları gerektiren nedenler hakkında Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne tam bilgi verir. Bu Yüksek Sözleşmeci Taraf, sözü geçen tedbirlerin yürürlükten kalktığı ve Sözleşme hükümlerinin tekrar tamamen geçerli olduğu tarihi de Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne bildirir”

Hürriyet’te yer alan habere göre; medya temsilcileri ile buluşan Numan Kurtulmuş’un açıklamaları şöyle:

“Türkiye onlarca OHAL ilan etti, onların çoğu millete karşıydı.

Şimdiki OHAL millete karşı değil devletin içindeki bu yapılanmaya karşı ilan edildi. Millete karşı hiçbir şey olmayacağının sözünü veriyoruz. AİHS’nin 15. maddesi çerçevesinde sözleşme askıya alınacak, bu üç ayda sözleşe işlemeyecek. Sokağa çıkma yasağı olmayacak, temel haklardan ödün verilmeyecek. Serbest piyasa kuralların işleyişinde en ufak bir aksama olmayacak.

Anayasa 120. maddesine göre bir OHAL’dir, darbeye teşebbüs edenlerle ilgili işlemlerin süratla yapılmasına yöneliktir. Başka konularda OHAL uygulamalarına gidilmeyecek.

Diğer partilerden, farklı hayat tarzlarından hiç kimsenin rahatsız olmayacağını söylüyoruz. Türkiye bu kadar büyük bir ihaneti daha önce görmedi, ancak bu badireyi atlattı.

Türkiye’yi dağıtacak bir darbe hazırladıkları ortada, devletin kurumları bakımından ciddi eksiklikler olduğu aşikar. İlk iş FETÖ’cülerin tasfiyesini sağlamak, sonra da eksiklikleri gidermek.

En büyük teşekkür millete. Şimdi yaraları sarma zamanı.

Millete yansımadan 15 Temmuz darbe girişiminin izlerini silerek, yolumuza devam etmeliyiz. Amacımız OHAL’i mümkün olduğunca kısa tutmak, inşallah 1-1,5 ay içinde işlerimizi tamamlar kaldırır ve normale döneriz.

ABD’de terörü destekleyen bir papazı, Ankara İncek’te bir villada misafir edersek ne düşünürler ve hissederlerse biz de aynısını düşünüyor ve hissediyoruz. YAŞ’ın yapılmaması gibi bir kararımız yok, süreç normal işliyor.

Emekli askerlerin çağrılacağını zannetmiyorum, TSK’nın personel zafiyetine girmeyeceği görülüyor, darbecilerin yerine atamalar hızla yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı Muhafız alayı lağvedilebilir, ancak bu konu henüz konuşulmadı.

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Meclis’in hava savunmasının güçlendirilmesinin gerektiği ortaya çıktı.

Bu kurumlar özel birliklerle korunmalı. Darbeyi yapanlar, sapkın dinci inanışa bağlı, askeri diktatörlük peşinde koşan bir grup. Yarı tanrısal bir güce inanıyorlar. Cumhurbaşkanını değil imamı dinliyorlar.

Darbe girişimindeki olaylarda 241 kişi hayatını kaybetti, bin 537 kişi yaralandı. 9 bin 194 kişi gözaltına alındı. 2 bin 592 kişi hakkında tutuklama kararı verildi.

2 bin 277 hakim ve savcı gözaltına alındı, bin 270’i tutuklandı, 730’u gözaltında. Gözaltına 6 bin 823 asker alındı. Bunlardan bin 457’si tutuklandı. 246’sı adli kontrol ile serbest bırakıldı, 87’si doğrudan serbest kaldı.”

x