Ata’nın büstünü betonla çevirdiler

- Yorumlar

İBB Meclis Üyesi Mehmet Berke Merter yerinde inceleme yaparak fotoğrafladığı yazılı soru önergesini İBB Meclis Başkanlığına sundu.

CHP Önerge konusunun gelişimini hazırladığı yazılı soru önergesinde anlatan CHP’li Berke Merter, “2004 yılında Marmaray Tüp geçidinin temel atılması ve çalışmaların başlaması ile atıl duruma çekilen ve etrafı saç duvarla kapatılan ve Marmaray’ın hizmete girilmesinin üzerinde 3 yıl geçmesine rağmen Atatürk Heykeli atıl duruma bırakılmıştır. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi Atatürk Heykeli’nin etrafı bakımsız, çöplerle dolu ve adeta çürümeye terk edilmiş bir durum ortaya çıkmıştır ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e büyük bir saygısızlık yapıldığı ortadadır” dedi.

Merter, İBB Başkanı Kadir Topbaş’a şu öneriyi sundu: “Aradan 12 yıl geçmesine rağmen bahsi geçen heykelin Marmaray tüp geçidi inşaatı nedeniyle çevresi kapatıldığı yetkililer tarafından defalarca söylenmiştir. Önerimiz; Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk anıt heykellerinden olan ve 03 Ekim 1926 tarihinde açılışı yapılan 3 metre uzunluğundaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk Büstü’nün etrafı açılsın ve yeri büyük bir tören alanına dönüştürülsün” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi 2016 yılı Temmuz ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri Mehmet Berke Merter, Ayşegül Okumuş Görgü, İsmail Koç, Hasan Tapan, Seyitali Aydoğmuş imzaları ile Meclis Başkanlığına sunulan ve cevaplanması isteği ile oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen önerge:

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞINA

Konu: İstanbul Fatih İlçesi Sarayburnu mevkiinde ki Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk anıt heykellerinden olan ve 03 Ekim 1926 tarihinde açılışı yapılan 3 metre uzunluğundaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk Büstü hakkında.

Fatih Belediyesi sınırlarında olan Sarayburnu Parkında bulunan ve 3 Ekim 1926 tarihinde Meclis kararı ile açılışı yapılan 3 metre uzunluğundaki Atatürk heykeli Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk anıt heykelidir. Birçok özelliğiyle ön plana çıkan heykel ve meydan aynı zamanda ilçe belediyesi içinde tören düzenlenebilen tek uygun yer olması açısından düşünülmelidir. Zira Fatih ilçesinde törenler ancak okul bahçelerinde düzenlenmektedir.

2004 yılında Marmaray Tüp geçidinin temel atılması ve çalışmaların başlaması ile atıl duruma çekilen ve etrafı saç duvarla kapatılan ve Marmaray’ın hizmete girilmesinin üzerinde 3 yıl geçmesine rağmen Atatürk Heykeli atıl duruma bırakılmıştır. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi Atatürk Heykeli’nin etrafı bakımsız, çöplerle dolu ve adeta çürümeye terk edilmiş bir durum ortaya çıkmıştır ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e büyük bir saygısızlık yapıldığı ortadadır.

Aradan 12 yıl geçmesine rağmen bahsi geçen heykelin Marmaray tüp geçidi inşaatı nedeniyle çevresi kapatıldığı yetkililer tarafından söylenmişti. Yıllardır Marmaray geçidi açılmıştır. Fatih halkı ve İstanbul halkı özlemle bahsi geçen ve Atamıza ait olan heykelin ne zaman şanına yaraşır bir biçimde açılacağını beklemektedir. Bu kapsamda sormak gerekirse;

1. Önemi ve tarihi bilinmekte olan Heykelin etrafı saç demir paravanlarla çevrilerek kapatılmış, Tören yapmaya uygun halden çıkarılmıştır. Sarayburnu parkında bulunan Atatürk Heykeli tadilatı ve bakımını ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz? Heykel ne zaman açılacaktır?
2. 3 yılı aşkındır Marmaray çalışmaya başladığına göre Heykel ve çevresiyle ilgili ne gibi düzenlemeler yapılması düşünülmektedir?
3. Resimlerde de görüldüğü gibi etrafı çevrilen Atatürk büstü, çevresi ve meydanı bakımsız ve çöp yığınları içerisindedir. Bu durum Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’a yakışıyor mu?
4. Atatürk’ün heykelinin bulunduğu bu yerde büyük bir tören alanı yapmayı düşünür müsünüz? Önerimiz; Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk anıt heykellerinden olan ve 03 Ekim 1926 tarihinde açılışı yapılan 3 metre uzunluğundaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk Büstü’nün saç duvarla çevrilen etrafının açılıp yerinin büyük bir tören alanına dönüştürülmesidir.
Önergemizin başkanlık makamına havale edilmesini arz ederiz. Saygılarımızla…
Haber: Hıdır Ulağ

x