TBMM’yi bombalayan pilotun kim olduğu ortaya çıktı

- Yorumlar

15 Temmuz gecesi Meclis’i F-16 ile vuran darbeci pilotun Hüseyin Türk olduğu tespit edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada 15 Temmuz gecesi Meclis’i F-16 ile vuran darbeci pilotun kim olduğu tespit edildi. TBMM‘ye gözünü kırpmadan bomba yağdıran kişinin Hüseyin Türk olduğu öğrenildi.

15 Temmuz darbe girişiminde TBMM’yi vurma emrini Akıncı Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim verdi. Bombayı ise bu emirle kalkan F-16 pilotu Yüzbaşı Hüseyin Türk bıraktı. Türk ifadesinde, Akıncı Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim’den aldığını söylediği ileri sürüldü.

105 PİLOT GÖZALTINDA

4’üncü Ana Jet Üst Komutanlığında görevli olan ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ihraç edilen 105 pilot gözaltına alındı. Bu pilotların emniyetteki sorguları yapılmaya devam ederken önceki gün sorgusu biten 5 kişi Sincan Batı Adliyesine sevk edildi. Pilotlardan Kurmay Yüzbaşı Hüseyin Türk ile Üstteğmen Halil İbrahim G. darbeye teşebbüsten tutuklanırken 3 pilot da adli kontrolle serbest bırakıldı. TBMM’yi F-16 ile bombalayan pilotun da suçlamayı kabul ettiği ileri sürüldü.

Sabah’ın haberine göre, pilotun 15 Temmuz’dan sonra TSK’dan ihraç edilen 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı Hüseyin Türk olduğu belirlendi.

‘EMİRLE TBMM’Yİ VURDUM’

Hüseyin Türk ifadesinde, talimatı Akıncı Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim’den aldıklarını belirttiği iddia edildi. Akın Öztürk’ün damadı olan Hava Pilot Kurmay Yarbay Hakan Karakuş ve Hava Pilot Kurmay Binbaşı Mustafa Azimetli’nin konuyla ilgili kendileriyle toplantı yaptığını kaydeden Türk, o toplantıda kendine koordinatların verildiğini belirtti. Türk ifadesinin sonunda ise “Komutanlarımın verdiği emirle hedefimde olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni vurdum” dedi.

x