Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın Yenikapı mitingine neden katılmadığını açıkladı…

- Yorumla

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Yenikapı’da düzenleyeceği miting için parti üyelerine katılım çağrısı yaptıklarını ve parti yöneticilerinin de mitingde olacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, mitinge kendisinin neden katılmadığını da açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın dışarıda azalan itibarını muhalefet liderleri üzerinden yükseltmeye çalıştığını ve KHK’larla ilgili önerilerinin dikkate alınmadığını söyleyerek Erdoğan’ın Yenikapı mitingine katılmayacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu, parti üyelerine ve milletvekillerine ise mitinge katılım çağrısı yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun Murat Yetkin’e yaptığı açıklamalar şöyle:

– MHP lideri Bahçeli katılacağını ilan etti. Siz katılmama kararı aldınız. Neden?

– Sayın Bahçeli de önce katılmayacaktı, ama karar değiştirdi.Biz CHP olarak Yenikapı mitingine katılmıyor değiliz. Partililerimize katılma çağrısı yaptık. Partimizin yönetimini temsilen de arkadaşlarımız orada olacak. Kaldı ki biz de kendi demokrasi ve cumhuriyete sahip çıkma mitinglerimizi düzenliyoruz. Taksim mitingine de biz çağrı yaptık, diğer partilerden temsilciler geldi katıldı. İzmir’deki 4 Ağustos mitingimiz için de bütün vatandaşlara çağrı yaptık, Ankara’da, diğer yerlerde de demokrasi ve cumhuriyete sahip çıkmak üzere mitingler planlıyoruz.

– Genel Başkan olarak siz neden katılmıyorsunuz?

– Benim katılmak istememenin birkaç nedeni var. Birincisi, demokrasi ve cumhuriyet için birlik görüntüsü vermekten yana bir sıkıntımız yok. Karşı olduğumuz bilindiği halde olağanüstü koşullar gereği Saray’a gittim örneğin. Ama (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın) dışarıda azalan şahsi itibarının muhalefet liderleri üzerinden bu yolla yükseltilmeye çalışıldığı kuşkumuz var. İkincisi, Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnameler konusundaki eleştiri ve önerilerimizi dikkate alınmadığına izlenimimiz var. Bunların Meclis’e getirilmesi, görüşülmesi gerekiyor. Böyle önemli bir dönemde, devletin yeniden yapılandırılması konusundaki kararları 3-4 kişinin oturup kendi arasında alması doğru değil. İtirazlarımızın bilinmesini istiyoruz.

x
Yorumlar