Şehir Tiyatroları’nda işine son verilen sanatçılara yönetmenlerden destek

Darbe girişiminin ardından altı oyuncu ve yönetmenin açığa alındığı, 20 çalışanın da işten atıldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nda görevli yönetmenler arkadaşlarına kefil olduklarını duyurdu.

Darbe girişiminin ardından kamuda tasfiyeler devam ederken dün İBB Şehir Tiyatroları’nda görevli oyuncular Sevinç Erbulak, Kemal Kocatürk, Mehberi Mertoğlu, İrem Arslan, Arda Aydın ve yönetmen Ragıp Yavuz görevden uzaklaştırılmıştı.

Erbulak ve diğer sanatçılar hakkında iktidara yakın medyada ‘FETÖ’cü sanatçılar’ tanımlaması yapılmıştı.

Ancak çok geçmeden Şehir Tiyatroları’nda bu kez de 17 oyuncu, bir dramaturg, bir müzisyen ve bir koreografın da işine son verilmişti. Taşeron olarak çalıştırılan sanatçılar, darbe girişiminden önce de baskılarla gündeme gelen Şehir Tiyatroları’ndan neden işlerine son verildiğine dair bir gerekçe de öğrenememişti. Bu nedenle #NedenAtıldık etiketiyle kampanya başlatmıştı.

Gerekçesiz atılan 20 sanatçıya mesai arkadaşlarından destek geldi. Aralarında tiyatronun duayeni Haldun Dormen, Ragıp Yavuz, Macit Koper gibi isimlerin yer aldığı 29 yönetmen bir açıklama yayınlayarak, ‘arkadaşlarının mesleki yeterlilik ve performanslarına, meslek ahlakı ve liyakatlarına kefil ve tanık oldukları’nı ilan etti.