Kadın Cinayetlerini Kadıköy’de Protesto Ettiler

- Yorumlar

Kadıköy‘de Cuma akşamı, son dönemde endişe verici bir artış gösteren kadın cinayetlerine karşı bir yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi.

Türkiye’de kadınların kurbanı olduğu cinayetleri kamuoyunun gündemine taşıyan ve mağdur ailelere yasal süreç sırasında destek sağlayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, son günlerde sayısı giderek artan kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerini 8 Şubat Cuma günü Kadıköy’de düzenledikleri eylemde protesto etti. Cinayete kurban giden kadınların fotoğraflarını taşıyan katılımcılar, ‘Kadın cinayetlerini durduracağız’ ve ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ gibi sloganlar atarak yürüdüler.

Eyleme, 19 Ocak’ta boşanma davası açtığı kocası tarafından öldürülen Mehtap Civelek ve eski eşinin evinde pencereden düşerek şüpheli bir şekilde ölen Gülay Yaşar’ın aileleri de katıldı. Eylemde açıklama yapan Platform’un İstanbul temsilcisi Fikriye Yılmaz, “Mehtap Civelek’i korumayan polisler ailesine ‘Siz çok fazla Arka Sokaklar dizisini izliyorsunuz’ dedi. Artık koruma yönetmeliğinin çıkmasıyla birlikte polisler hiç bir bahane öne süremez. Polisler, hakimler, savcılar ve hükümet kendilerine sığınan kadını korumak için tam yetkilidir. Mehtap Civelek’in ailesiyle alay eden polislerin peşinde olacağız. Kadın katillerine ağır ceza verilene kadar mücadele edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Mehtap Civelek’in annesi Yeter Bülbül, Adalet Bakanlığı’na ve Başbakan’a seslenerek, cezaların ağırlaştırılması talebini dile getirdi. Civelek’in abisi İbrahim Bülbül ise; “Kardeşim iki gün boyunda bir katilin elinde dolaştı, polis hiç bir şekilde bulamadı. Biz bulduğumuzda zaten iş işten geçmişti. Bu gibi şeylerin olmaması için daha ağır cezalar istiyoruz, adalet istiyoruz. Bunun için önce hükümetten, sonra bakanlardan, milletvekillerinden, hakimlerden, savcılardan ve avukatlardan destek istiyoruz.” dedi.

 

x