Kartal’da Pir Sultan Festivali

- Yorumlar

PSAKD Kartal Şubesi ve Cemevi tarafından düzenlenen ve 3 gün sürecek Pir Sultan Abdal’ı Anma ve Kültür Festivali başladı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kartal Şubesi ve Cemevi tarafından düzenlenen ve 3 gün sürecek Pir Sultan Abdal’ı Anma ve Kültür Festivali başladı.

Araştırmacı-Yazar Turabi Saltık ve PSAKD eski Genel Başkanı Kazım Genç’in katılımında “Dünden Bugüne Alevi Sorunu ve Pir Sultan Örgütlülüğü” paneliyle festival ilk gününü tamamladı.

Panelin ilk bölümünde söz alan Turabi Saltık, “Geçmişten Günümüze Alevilik” başlığı altında alevi tarihini anlatarak sözlerine şöyle devam etti: “Tarih biz Alevilere hiç adil davranmadı. Tarihte dünden bugüne kadar pek çok defa zulümlere, haksızlıklara, inkara, asimilasyona uğratıldık. Yok sayıldık, inançlarımız ve bizlerle yolumuzla erkanımızla ikrarımızla hep karalandık, kötülendik, çamur atıldık. Bizler ötekileştirildik.”

Panelin ikinci oturumunda konuşan PSAKD Eski Genel Başkanı Kazım Genç ise Alevi örgütlülüğünden bahsetti. Alevi toplumuna örgütlenmekten başka yol görmediğine değinen Genç, şunları dile getirdi: “Türkiye’de Alevi örgütlülüğünü hızlandıran bir dramatik olaydır Sivas Madımak katliamı. Sivas Madımak katliamı sonrası Alevi toplumu örgütlenmekten başka çare olmadığını görmüştür. Türkiye’de örgütlenmek hele ki Alevi olarak örgütlenmek yasaktır, ama Avrupa’ya gitmiş olan Aleviler Avrupa’nın her ülkesinde Alevi kültür merkezleri kurmuşlar, kültür merkezlerini federasyonlara çevirmişler, aynı dönemde Türkiye’de ise federasyon yoktu. Haziran 2002’de merkezi Almanya olmak üzere Avrupa Alevi-Bektaşi Konfederasyonu kuruldu. Avrupa’da Aleviler konfederasyon kuruyorlar Türkiye’de ise federasyon olarak örgütlenmek hala yasak.”

‘DEVLET ALEVİLERİ SORUN OLARAK GÖRÜYOR’

Panelden sonra gazetemize konuşan, PSAKD Kartal Şube Başkanı Ali Ayık ise festival hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Pir Sultan’ı Anma ve Kültür Festivali’nin dördüncüsünü düzenliyoruz. Biz tek başına inançsal bir kurum değiliz aynı zamanda emek ve demokrasi mücadelesi de veriyoruz. Ve bu kapsamda bulunduğumuz yerelde toplumsal bir bağ kurma amacıyla festivaller düzenliyoruz. Bizim panelimizin başlığı şuydu: Dünden bugüne Alevi sorunu ve Pir Sultan örgütlülüğü. Bu isme bir dostumuz itiraz etti; ‘Aleviler bu ülkede sorun yaratmıyor, devlet Alevileri sorun olarak görüyor, Alevilere sorun yaratıyor’ dedi. Gerçekten tam da böyle, yüz yıllardır baskılanmışlar, tehdit edilmişler, katledilmişler ve Aleviler kendini ifade edememiş.

Sivas 93 Alevilik için milat olmuştur, Türkiye’deki Aleviler bu olaydan sonra daha da örgütlendiler, bir araya geldiler. Bundan sonra da bize dayatılan, diğer toplumsal azınlıklara dayatılan anti demokratik uygulamalara karşı olacağız. Bu ülkede siyasal bir iktidar var ve ülkeyi git gide geriye götürüyor, gericileştiriyor. Biz laik bir hukuk devletinden yana olan Alevi halkları kesinlikle buna karşıyız ve bu duruma itiraz etmemiz gerektiğini düşünüyorum.”

x