O İfadelere Maltepe Kaymakamlığı Soruşturma İzni Vermedi

- Yorumlar

Maltepe’de bilime hakaret iddiası ile Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet edilen Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri hakkında Maltepe Kaymakamlığı soruşturma izni vermedi.

Geçen ekim ayında Maltepe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü onayıyla 1000 öğrenciye ‘Büyük Adım Yayınları’na ait, 15 kitaplık ‘Büyük Adım Biyografi Dizisi’ dağıtıldı.

Ancak denetimden geçmeyen, bilimsel kaynakları belirtilmeyen bu kitaplarda ayrımcı ifadeler ve nefret dili hâkimdi. Kitapların önsözünde çocukların ‘kötülükleriyle, dalavereleriyle meşhur olan ‘bilim adamlarına da tanık olacakları anlatılıyor, kitapların ‘enfes’ üslubuna dikkat çekiliyordu.

Soruşturma izni verilmedi

Eğitim Sen 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan, denetimden geçmeden dağıtılan kitaplar nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan ve Şube Müdürü Muzaffer Doğan’ı ‘görevi kötüye kullanma’ gerekçesiyle Kartal Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyet etti. Ancak Maltepe Kaymakamlığı, Edison için ‘küpünü doldurduğu’, Einstein için ‘pasaklı bir Yahudi olduğu’, Darwin için ‘gençliğinin maymunlara fıstık atmakla geçtiği’, yolunda ifadeler bulunan kitapların öğrencilere dağıtılmasından sorumlu Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan ve Şube Müdürü Muzaffer Doğan hakkında soruşturma izni vermedi.

x