CHP Bağdat Caddesi’ni Meclis’e taşıdı

CHP, Bağdat Caddesi’nde son dönemde kapanan işyerlerini gerekçe göstererek Meclis Araştırması istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve arkadaşları tarafından verilen araştırma önergesinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

‘BİRÇOK DÜKKAN KEPENK İNDİRDİ

“Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı İstanbul’un en büyük caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi’nde AVM’lerin yanı sıra bir çok dükkan kepenk indirmektedir. Türkiye’nin ve Dünya’nın birçok başlıca markalarının Bağdat Caddesi’nde en az bir adet mağazası mevcuttur.
Bu nedenle Bağdat Caddesi dünyanın sayılı caddelerinden biridir. Öyle ki 2008 yılındaki ekonomik krizden bile en az etkilenen yerlerden biri olmuştur. (Bu süreçte Bağdat Caddesi’nde kira düşüşleri %3 kadar olsa da, Nişantaşı’nda bu oran %40’lara varmıştır)”

‘ESNAF KAN AĞLIYOR’

“Gelinen noktada piyasadaki nakit sıkıntısı Bağdat Caddesi esnafını da olumsuz yönde etkilemiştir. Gereken önlemler alınmadığı takdirde İstanbul’un dünyaya açılan pencerelerinden biri olan Bağdat Caddesi önemli oranda gerileyecektir.
Bu gerileme ise başta İstanbul ekonomisi olmak üzere ülke ekonomisini de yakından etkileyecektir. Eskiden boş dükkanın bulunmadığı Bağdat Caddesi’nde bir kaç sene önce boş dükkan bulunmazken, şu an caddedeki her üç dükkandan birinin boş olduğu göze çarpmaktadır.
Ülkemizde perakende sektörünün en önemli merkezlerinden biri olan Bağdat Caddesi esnafı adeta kan ağlamaktadır.

‘İSTİKLAL CADDESİ, KAPALIÇARŞI VE LALELİ’DE DE DURUM AYNI’

“Yine İstanbul’un önemli merkezlerinden olan İstiklal Caddesi, Kapalıçarşı, Laleli, Osmanbey gibi ekonominin can damarı olarak nitelendirilebilecek bölgelerde de aynı şikayetler yükselmektedir. İstanbul’un ana arterlerinde meydana gelen terör olayları, darbe girişimi gibi talihsiz olayların ekonomik döngüye verdiği zararlar çeşitli teşvik yöntemleriyle yeniden canlandırılmalıdır. Bu noktada hükümet ve muhalefet partileri karar mekanizmalarında birlikte yer almalılardır.”

Bağdat Caddesi ve İstanbul’un önemli merkezlerinde artan ekonomik istikrarsızlığın sebeplerinin çözüm yollarının tespiti amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz.”