İMC TV ve Hayatın Sesi karartıldı; Özgür Radyo susturuldu

- Yorumlar

Gazeteci örgütleri, televizyon ve radyolara yönelik kapatma kararlarının geri alınmasını istemişti

Olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında çıkarılan KHK yetkisiyle kapatılma kararı verilen Hayatın Sesi ve İMC TV stüdyoları bugün polis tarafından basılarak mühürlendi. Özgür Radyo’ya polis baskın düzenledi ve 20’ye yakın çalışanı gözaltına aldı. Radyonun karasal yayını da kesildi.

İMC TV’nin İstanbul Eyüp ilçesinde bulunan merkezine Güvenlik Şube ve Mali Şube ekipleri tarafından baskın yapıldı. Polisler canlı yayını durdurmak istedi ve televizyonun reji odasına girdi.

İMC TV’de arama yapan polisler ise kanalının önce süren yayın akışının sesini ardından görüntüsünü keserek kanalın ekranlarını kararttı. İMC TV polis baskını ve sonrasında yaşanan gelişmeleri Twitter’ın canlı yayın uygulaması periscope üzerinden yayımlamayı sürdürdü.

Hayatın Sesi mühürlendi:

muhur_6870

Hayatın Sesi televizyonuna da baskın düzenleyen polis kanalın rejisini mühürledi.

İki kanala yapılan polis baskının ardından bir operasyonda Özgür Radyo’ya yapıldı. Radyonun karasal yayını kesilirken 20’ye yakın kişi gözaltına alındı. Radyonun Twitter hesabından gözaltına alınanların isimleri yayımlandı. Buna göre, Zeynep Derya Yıldız, Ali Sönmez Kayar, Sinan Gerçek, Ardanuş Ateş, Arzu Demir, Sedat Şenoğlu, Deniz Bakır, Ahmet Ayva, Pınar Türk ve Can Karabulut gözaltına alındı.

x