Şamil Tayyar’dan Çok Konuşulacak Açıklamalar

- Yorumlar

Bugün TV’de yayınlanan ‘Temsilciler Meclisi’ programında konuşan AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar, Ergenekon’un AK Parti’ye sızdığı anlamını veren açıklamalarda bulundu.

“Devlete ait kurumların AK Parti içerisinde böyle bir algının oluşmaya başladığını, dolayısıyla devlet kurumlarının yanlışlarını da sahiplenme duygusunun giderek güçlendiğini; bu ister istemez sizi belirli konularda tavır almaya doğru yerde konumlandırmada zorlandırıyor.” diyen Tayyar, şöyle devam etti:

“Bu yapı, çatışarak ayakta kalamayacağını görünce, uzlaşarak, mümkünse AK Parti çatısı altına girerek varlığını koruma derdi içerisinde. Şimdi bakın, biz birçok meselede artık neredeyse kalkan olmaya başladık. Bu doğru bir yaklaşım değil. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda atama oluyor; mesela ben eleştiriyorum. Ama sen bunu eleştirdiğinde, mesela benim bir arkadaşım kalkıp diyor ki ‘sen niye bunu eleştiriyorsun?’ Ya bir dakika; biz daha düne kadar Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu eleştirdiğimizde koro halinde hep beraber ortaya çıkıyorduk. Peki şimdi ne oldu da ben bunu söylediğimde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu savunur hale geldin. Şöyle bir anlayış gelişmeye başladı: Biz bu sefer bu kurumların yanlışlarını savunmaya başlarsak, o zaman Ergenekon’un bizi kalkan etme projesine destek olmuş oluruz. Yani derin devletin, bu merkezi yapının yeni oyununu tahlil etmekte zorlandığımızı görüyorum.”

x