CHP Maltepe’den General Baransel Kışlası önünde basın açıklaması

- Yorumlar

CHP Maltepe İlçe Başkanlığı tarafından Maltepe’deki General Baransel Kışlası Önünde basın açıklaması yapıldı.

CHP Maltepe İlçe Başkanı Zeynep Babacan’ın imzasıyla yapılan açıklama şöyle:

Türkiye, 15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından KHK’lar ile yönetilen bir devlet haline gelmiştir. Daha öncede gündemde olan ancak Darbe Girişimi bahane edilerek “Askeri Kışlaların Kent Dışına Taşınması” kararının alınması çok tartışılacak siyasi bir karardır.

İstanbul’un %10’unu kaplayan bu araziler kentin çağdaş gelişimi ve sosyal açıdan önemli noktalarda bulunuyor. Yerleşim alanları arasında kalan askeri arazilerin taşınması kararı ile akıllara takılan soru: Boşaltılan bu alanların akıbeti ne olacak?

Bu konu STK’lar, meslek örgütleri ve ilgili kuruluşlar gibi biz CHP’lileri de, “birçok kamu arazisinin başına geldiği gibi “kamu yararına” kullanılması yerine ranta açılması” düşüncesi kaygılandırıyor.

Hali hazırda birçok sorunla baş edemeyen kentlerimizin yeni sorunlar ile karşı karşıya kalma olasılığı çok yüksekken, aslında elimizde tarihi bir fırsat var. Başta Çevre ve Şehircilik Bakanı olmak üzere, tüm ilgili çevrelerin Belediyelere, uzman kurumlara ve meslek odalarına bu konuda ki önerileri hususunda kulak vermelerini istiyoruz.

Maltepe Belediyemizin 1. Bölge için kalıcı, dev projesi; Gençlerimizin istihdam edilmesi, bölge esnafının kalkınması, yurtiçi ve yurtdışından gelecek konuklar ile turizm sektörünü canlandırması, ülke ekonomisine küçümsenmeyecek derecede katkı sunması açısından büyük önem taşıyan, Maltepe Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi (M’EXPO) merkezi iradenin olurunu bekliyor.

Yukarıda sayılan birçok soruna çözüm olacak, bölge insanlarının yaşamını kolaylaştıracak, esnafı kalkındıracak M’EXPO Projesi’nin can bulması için ve halkın malı olan bu arazilerin yine halkın yüzünü güldürecek durumlarda değerlendirilmesini istiyoruz.

Kaygılıyız çünkü hükumet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaların satır aralarında bu stratejik alanların kamu yaranına değil de rantın yükselmesi adına kullanılacağını okuyoruz. Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz; kentlerimizin geleceği için Kamunun Malını rantçılara peşkeş çekmeyin, halkın ihtiyaçlarına kulak verin. Sonuçta yönetimler halk için daha yaşanılır ortamlar hazırlamakla yükümlüdür.

“Halkın malını halkın yararı için kullanalım.” düşüncesinin hakim olacağı bir yöntem uygulanması için mücadele edeceğimizi ifade ediyor, halkın vicdanına kulak vererek bizimle olan herkesi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Zeynep BABACAN – CHP Maltepe İlçe Başkanı

x