Binali Yıldırım: MHP’nin başkanlıkla ilgili yaklaşımı takdire şayan

- Yorumlar

Başbakan Binali Yıldırım, MHP’nin başkanlık sistemiyle ilgili yaklaşımının takdire şayan olduğunu söyledi. Yıldırım CHP’ye de çağrıda bulunarak, “Gelin bu şerefe, bu önemli karara siz de katılın, siz de bu kararın içerisinde olun” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım AK Parti 25. İstişare Toplantısı’nda konuştu.

Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle:

– MHP’nin, devletin ve ülkenin karşı karşıya olduğu sorunu görüp meseleye milletin son noktayı koyması yönündeki yaklaşımı doğrusu takdire şayandır. MHP, başkanlık sistemine karşı olabilir, parlamenter sistemin devamını da istiyor olabilir ancak kararı millete bırakmak gibi son derece önemli, son derece milli bir yaklaşım sergilemiştir. Buradan CHP’ye de bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Gelin, millete birlikte gidelim. Biz, Genel Kurul’da 367’nin üzerinde bir kabul olsa bile millete gitmeye söz verdik. Gelin bu şerefe, bu önemli karara siz de katılın, siz de bu kararın içerisinde olun.

– Gazi Meclis milletin gözbebeğidir. TSK da milletimizin gözbebeği, Peygamber ocağıdır. TSK, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi TBMM’nin emri altındadır. Mehmetçik millete silah çekmez. Millete silah çeken asker kılığındaki teröristlerdir. Bunlarla askerleri birbirine karıştırmamalıyız. Kim cumhura, cumhurun başına silah uzatırsa cevabını alacaktır.

– AB için vizyonlu bir gelecek ancak Türkiye ile mümkündür. Siyasi, ekonomik konularda küresel rol almak isteyen bir AB bunu ancak Türkiye ile başarabilir. Bu nedenle vize serbestisi dahil tüm konular AB’nin Türkiye hakkında verdiği kararlar olmanın ötesine geçmekte ve kendi geleceği hakkında vereceği kararlara dönüşmektedir. Türkiye yarım asrı geçen süredir AB üyeliği yolunda çalışmalarını sürdüren bir ülkedir. Üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Bundan sonra karar AB’nindir. İster Türkiye’nin birliğe girmesi yönünde irade kullanırlar isterse başka bir iradeyi tercih edebilirler. Karar onların. Türkiye’nin alternatifleri her zaman vardır. Avrupa unutmasın, fazla naz aşık usandırır.”

x