Kartal Belediyesi önünde ’10 Ekim için özür dilemelisiniz’ basın açıklaması

- Yorumlar

Kartal Belediyesi önünde basın açıklaması yapan Halkevciler, belediyenin 10 Ekim’de hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür dilemesi gerektiğini ve laiklik, eşitlik, barış temalı etkinliklerin düzenlenmesine destek vermesi gerektiği belirtildi. Halkevciler İstanbul Kartal Belediyesi’nin 10 Ekim’de Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Günümüz İslam dünyasında meseleler ve çözümler” konulu panelle ilgili bugün (24 Ekim) belediye önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklama yapan Halkevleri üyesi Nazlıcan Nida Karabağ, 10 Ekim’de binlerce insanın barış talebiyle Ankara’ya gittiğini belirterek “Ama IŞİD tarafından, bu ülkede savaş isteyenler tarafından, ülkeyi Ortadoğu bataklığına sürüklemek isteyenler tarafından 100 arkadaşımız o gün Ankara’da katledildi” dedi.

10 Ekim’in yıldönümünde Türkiye’nin dört bir yanında “10 Ekim’in hesabını soracağız ve bunun hesabını sormak için her gün mücadele edeceğiz” diyen insanların meydanları doldurduğunun altını çizen Karadağ, Kartal Belediyesi’nin Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Türk Ocakları işbirliğiyle “İslam dünyasının meseleleri”ne dair bir panel düzenlediğini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bu panelin açılışında konuşma yaptığını söyledi.

Halkevciler olarak o gün oradan saat tam 10.04’te 10 Ekim’de kaybettikleri dostları için saygı duruşu yaparak onları anmak istedikleri sırada polis saldırısına uğradıklarını vurgulayan Karadağ, bugün yeniden Kartal Belediyesi önünde olduklarını, belediyeye soracakları sorular olduğunu belirtti.

“Tüm ailelerden özür dilemelidir”

“Kartal Belediyesi 10 Ekim’de 11 tane CHP gençlik kolları üyesi insanın öldüğü o gün böyle bir etkinlik yapmaktan rahatsız olmuyor mu?” diye soran Karadağ, CHP’lilerin orada açıklama yapmak isteyen insanları gözaltına aldığını söyledi.

“Açıklama yapmak isteyen insanların neyinden rahatsız oldular?” sorusunu da soran Karadağ şunları söyledi:

Aynı zamanda İslamcı gruplarla 10 Ekim günü panel yapmaktan CHP’li Kartal Belediyesi’nin ‘Neden rahatsız olmadı’ğını sormak istediğimiz için geldik.

Kartal Belediyesi, Kartal’dan dostlarımız Erol Ekici ve Tekin Aslan başta olmak üzere 10 Ekim’de kaybettiğimiz tüm dostlarımız için bir anma düzenlemeyi neden tercih etmemiştir?

10 Ekim günü yapılan bir etkinliğin açılışında Ankara’da ölen arkadaşlarımız adına saygı duruşu yapılmaması, CHP’li Kartal Belediyesi’ni neden rahatsız etmemiştir?

Salonda 10 Ekim’de kaybettiklerimiz için saygı duruşu yapmak isteyen Kartallılar neden şiddet kullanılarak salondan çıkarılmıştır? 10 Ekim anmasından Kartal Belediyesi bu kadar mı rahatsız oluyor?

İslamcı bir grupla yapılacak etkinlik nasıl ve ne şekilde 10 Ekim gününe denk getirilmiştir. Bu aymazlığı yapanlar kimlerdir ve ne ceza alacaklardır?

Etkinlikte yaşananlar gündem olunca özür dilemesi gereken Kartal Belediyesi açıklamalarla tavrını devam ettirdi. Ancak biz Kartallılar olarak bu sorunu çözmek istiyoruz. Eğer samimiyetinize, bu ülkede aydınlık bir Türkiye talebinize inanıyorsanız bunun takipçisiyseniz bu durumu kurtarmak ve bu hatanın hesabını vermek açısından yapılması gereken üç önemli şey var:

Kartal Belediyesi 10 Ekim günü Türk Ocakları işbirliğiyle yapılan ‘Günümüz İslam dünyasında meseleler ve çözümler’ sempozyumuna dair başta Kartallı dostlarımız Erol Ekici ve Tekin Aslan’ın aileleri olmak üzere tüm ailelerden özür dilemelidir.

10 Ekim’de kaybettiğimiz dostlarımızı o gün o salonda anmak isteyen Halkevcilerden özür dilemelidir.

Laiklik eşitlik barış temalı etkinliklerin düzenlenmesine destek vermelidir.

Bizler Kartal Halkevi üyeleri olarak laiklik sempozyumu için hazırlıklara başladık. Buradan bu üç talebimizin de takipçisi olacağımızı ve Kartal’ı gericilere, faşistlere bırakmayacağımızı bir kez daha duyuruyoruz.

x