CHP’den HDP’nin ‘blok’ çağrısına yanıt

- Yorumla

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın “yüzde 60’lık blok” çağrısına ilişkin “Zannedersem, Sayın Demirtaş MHP’ye sesleniyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin faşizm karşısındaki duruşu çok net” yanıtını verdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “İlk sandık önümüze kurulduğunda güçlü bir muhalefet olarak Türkiye’ye alternatif bir demokratik iktidar seçeneği sunmamız lazım. Biz şu faşist bloğa mecbur muyuz ya? Eşitlikten, kardeşlikten yana olanlar neden yüzde 60 oy alamayacakmışız, neden bir araya gelip demokratik bir blok oluşturmayacağız?” sözlerine CHP’den yanıt geldi.

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruya, “Yüzde 60’lık bir blok olmayacağını söyleyenler, MHP idi. Zannedersem, Sayın Demirtaş MHP’ye sesleniyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin faşizm karşısındaki duruşu çok net. Türkiye’de demokrasi mücadelesi veren herkesin mutlaka, faşizme karşı bir ortak mücadele inşası ihtiyacını zaten Cumhuriyet Halk Partisi haftalardır çok somut bir biçimde dile getiriyor. Bugün de ifade ettim. Türkiye’yi bu faşist düzene biz asla teslim etmeyeceğiz. Demokrasi diyen herkes, cumhuriyet diyen herkes, birlik diyen herkes bu mücadelenin bir parçasıdır” sözleriyle yanıt verdi.

x
Yorumlar