VPN kullananlar fişleniyor mu?

İnternet kesintileri sırasında sanal ağ VPN’i kullananların fişlendiği iddialarına ilişkin Bakan Arslan’dan açıklama geldi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, internet kesintileri sırasında sanal ağ VPN’i kullananları fişlemediklerini belirterek “VPN’in sadece terör gibi amaçlarla kullanımını kısıtlıyoruz, herhâlde buna da kimsenin itirazı olmaz” dedi.

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre, Bakanlığının bütçe görüşmelerinde muhalefet vekillerinin son dönemde internet ve sosyal medyanın kesilmesine yönelik eleştirileri yanıtlayan Arslan, mahkeme kararı veya özellikle güvenlik gerekçesiyle kesintiler yapılabildiğini, bunların da hukuka uygun olduğunu savundu. Arslan şunları söyledi: “Facebook, Twitter yasağı bize yakışmıyor dediniz, birçok arkadaşımız söyledi. BTK’nın söz konusu yasa dışı içeriklerle mücadelesi çerçevesinde zaman zaman engellemeler olabiliyor. Buna çocuk cinsel istismarı, müstehcenlik, kumar gibi siteler de dâhil olmak üzere. Ancak yine kişilerin hayatının gizliliği ve kişisel hakların ihlali konusunda da zaman zaman işlemler ve mahkemeler karar veriyor. Özellikle millî güvenliğe, kamu düzenine suç işlenmesinin önlenmesine yönelik yapılan işlemlerde de tabii mümkün mertebe insanımızı mağdur etmemek için olağanüstü bir gayret sarf ediyoruz. Ama kamu güvenliğini, kamu düzenini çok çok önemsediğimiz örnek gösterdiğimiz ülkelerin başında Fransa geliyor. Fransa’da da bu tip uygulamaların yapıldığını sadece Fransa’yı örnek verdim, birçok ülkede bunların yapıldığını söylüyoruz.”

Özellikle sosyal medya kesintilerinde kullanıcılar, VPN üzerinden yasağı aşıyor. Ancak geçtiğimiz hafta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun operatörlerden VPN servislerini engellemesini istediği bilgisi basına yansımıştı. Arslan bu haberlerle ilgili olarak da, “VPN kullanıcılarının fişlenmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil, bu doğru bir ifade değil. Alınan tedbirlerle VPN’in sadece terör gibi amaçlarla kullanımlarının kısıtlanmasına yöneli. Ona da herhâlde kimsenin itirazı olmaz” açıklamasında bulundu. Arslan, internet fiyatlarının düşürülmesiyle ilgili çalışmalarının olduğunu da sözlerine ekledi.