Kartal’da büyük ”Saltanata Teslim Olmayalım” mitingi

- Yorumlar

Toplumun muhalif kesimlerine yönelik iktidarın saldırısı her geçen gün artarken Birleşik Haziran Hareketi ‘saltanata teslim olmayalım’ diyor. Hazirancılar 20 Kasım’da Kartal Meydanı’nda düzenleyecekleri miting öncesi BirGün’e konuştu

Operasyon yapılan parti ve kurumlar, tutuklanan gazeteci ve vekiller, kayyum atanan belediyeler ile laikliğe yönelik her geçen gün artan saldırılar… Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre toplum hiç olmadığı kadar özgürken muhalif kesimlere yönelik baskılar hiç olmadığı kadar artmış vaziyette. Faşizan uygulamalarla hayatın her alanı iktidar tarafından teslim alınmak istenirken Haziran Hareketi ‘teslim olmayacağız’ diyor. Laikliğe yönelik saldırılardan keyfi uygulamalara kadar birçok alanda ortaya çıkan hukuksuzluklara geniş katılımlı tepkiler gösteren Haziran Hareketi şimdi de 20 Kasım Mitingi’ne çağırıyor. Saltanata teslim olmayanların sesinin daha gür çıkması için biraraya gelmeye çağıran Haziran Hareketi üyeleri İstanbul Kartal’da yapacağı mitinge hazırlanırken Haziran Sekreteryası’ndan Canan Kaftancıoğlu, Burak Yücel, Levent Turhan Gümüş ve Erkan Baş mitingi ve bundan sonra atacakları adımları BirGün’e anlattılar.

Haziran, geçtiğimiz günlerde ‘Saltanata Geçit Yok’ kampanyasını duyurdu ve ardından bu kapsamda 20 Kasım mitingi gerçekleştireceğini açıkladı. Haziran’ın yeni hamlesini anlatabilir misiniz?

Levent Turhan Gümüş: Daha önce yapmış olduğumuz açıklamalarda AK Parti Saray Rejimi’nin darbe girişimini bastırdıktan hemen sonra hızla kendi darbesini örgütlemeye giriştiğini söylemiştik. OHAL ilanıyla birlikte KHK’lar aracılığıyla da epeyce bir mesafe aldılar. Siyasal islamcı referanslar üzerinden yeni bir rejim kuruldu, kuruluyor. Bir kere bunu tespit edip altını kuvvetle çizmek gerekir. Bu rejimin hedefinde kendisinden olmayan herkes var. İtiraz edenin, haksızlığa karşı çıkanın üzerine savcısı, kolluk kuvvetleri ve iftira medyasıyla birlikte çöken bir mekanizma var karşımızda. Düşman gördüklerini ayrıştırarak, bir dönem ittifak içinde olup ertesi gün en büyük terörist ilan ederek ve bu arada önceki düşmanlarını da yeni düşman tanımına yedekleyerek ilerliyor. Bu oyuna gelmemek lazım. Bildiğimiz, söylediğimiz bir şeydi ama zamanın çok hızlandığı, aydınlıkla karanlık arasındaki çatışmanın kritik bir eşiğe dayandığı bugünlerde tüm toplumsal muhalefet güçlerinin hedefini açık biçimde ortaya koyması ve tüm kuvvetini bu doğrultuda hareket ettirmesi gerekiyor. Ancak hep birlikte direnir, mücadele edersek bu örgütlü kötülüğün üstesinden gelebileceğimizi düşünüyoruz. Derdimiz, tasamız bu. Mitingin başlığı da ortak derde deva olacak şiarı ifade ediyor zaten: Teslim Olmayacağız!

Mitingle ne amaçlanıyor?

Erkan Baş: Mitingimizin temel amacı, AK Parti/Saray merkezli süren sistematik saldırılara karşı emekçi halkımızın ve ülkemizin ilerici, devrimci güçlerinin ortak duruşunu ortaya koymak olarak özetlenebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi ortak sloganımız “Teslim Olmayacağız” olarak belirlendi.

Bunun doğal bir sonucu olarak; iktidarın saldırılarına muhattap olan, buna direnen ve Türkiye’nin bu baskıcı, zorba, gerici iktidara teslim olmaması gerektiğini düşününen herkesin bir araya gelmesini amaçladık. Bu mitingin; ilerici güçler, emek ve meslek örgütleri ama en önemlisi Türkiye’deki bu gerici iktidara karşı durma kararlılığı içinde olan ama bu kararlılığını ortaya koyabileceği zeminleri henüz bulamamış emekçiler için bir dayanışma, yan yana durma olanağı sunacağı kanısındayız.

Birleşik Haziran Hareketi olarak, iktidarın yoğun saldırılarının bağlandığı yerin Başkanlık olduğunu, Başkanlık adı altında bir şeriat hilafet rejimi kurulmak istendiğini düşünüyoruz. Bu nedenle bizim miting sloganımız, “Teslim olmayacağız! Saltanata Geçit Yok” olarak belirlenmiş durumda. Çağrıda bulunduğumuz herkes kendi bulunduğu yerden, canını en çok acıtan noktadan ana sloganı tamamlayabilir. Kimi “Laikliği Kazanacağız! Teslim Olmayacağız!” der, kimi “Özgür Basın Susturulamaz! Teslim Olmayacağız!”, kimi “Demokratik Siyaset Engellenemez! Teslim Olmayacağız!”. Çoğaltılabilir. Saldırıya uğrayan o kadar çok insan, o kadar kurum var ki! Kapsam geniş. Bu kapsamda; Saltanat heveslilerine, hilafet özlemcilerine, Hitler özentilerine karşı emekçi halkın bağımsız sesini yükseltmek, örgütlü gücünü büyütmek gerektiğini düşünen herkesi mitingimize davet ediyoruz.

Levent Turhan Gümüş: Amaçladığımız doğrultuda tüm muhalefet güçlerine çağrı yaptık. Ortak miting olacak. Pazartesi günü yapacağımız bir basın toplantısıyla vardığımız yeri açıklayacağız. Ortak afiş ve açıklamaların yanı sıra her kurum, her birey kendi ilişki çeperi üzerinden mitingin duyurusunu yapacak.

İktidar tarafından toplum bir korku iklimine hapsedilmek isteniyor. Muhalif pozisyonda olan tüm kesimlere operasyonlar düzenleniyor. Haziran bu durumu nasıl aşmaya çalışacak? Önerisi nedir?

Burak Yücel: Öncelikle, yaratılan ve halkın alışması istenen bu korku ve teslimiyet ikliminin karşısında, çok geniş bir kesimin birikmiş bir tepkisinin olduğunu unutmamak gerekiyor. Pablo Neruda’nın da dediği gibi “Halkım ben parmakla sayılamayan” olduğumuzu hep aklımızda tutmalıyız. Bu anlamda ilk işimiz korkunun karşısında cesareti, dayanışmayı ve omuz omuza olma halini somutlayabilmek.

Yalnız ve çaresiz olmadığımızı AK Parti-Saray Rejimi’ne muhalif olan milyonlara göstermek durumundayız. Haziran bu noktada kuruluş ilkeleri gereği, faşizme ve gericiliğe karşı bir yandan meclisleri aracılığıyla mücadele ederken diğer yandan ortak yol yürüyebileceği tüm mücadele dostlarıyla ortaklaşmaya çalışıyor.

Söyledik, tekrar söylüyoruz: Saldırı çapının genişliği, ona karşı koyması gereken kesimlerin de geniş bir eylem birliği içinde hareket etmesini gerektiriyor.

Haziran’ın önerisiyle 20 Kasım’da yapılması hedeflenen miting, tam da böylesi bir perspektifle örgütleniyor. Kısacası, “Kurtuluş Yok Tek Başına! Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!” fikrini ete kemiğe büründürerek mesafe alabiliriz. Atılan her yeni adımla ihtiyacımız olan birlik duygusu pekişecek, birlikte yapabilme kabiliyetimiz güçlenecektir.

Canan Kaftancıoğlu: Bu harekete sempati duyanlar 20 Kasım mitingine katılım sağlayarak katkı sunmaya başlayabilirler öncelikle. Bu somut durumun ötesinde, ben de bu mücadelenin içinde olmalıyım diyen herkesin, yaşadığı bölgedeki Haziran Meclis’leriyle iletişime geçmesi ilk adım olacaktır. Aynen Gezi Direnişinde olduğu gibi Haziran meclisleri ve orada ortaklaşarak alınan kararlar Haziran örgütlenmesinin ana unsurudur. Eğer yaşanılan bölgede Haziran meclisi henüz oluşturulamamış ise “Haziran kimdir, nedir ve ne yapmak ister” sorularının cevabı Facebook, Twitter gibi mecralarda yayınlanmış olan Haziran’ın kurumsal hesaplarından bulunabilir. “Birlikte Yapabiliriz” fikrine inanan herkes, yaşadığı bölgede Haziran meclisinin oluşmasına ön ayak olabilir.

Birleşik Haziran Hareketinde hedeflenen öncelikle yerellerden yükselen bir mücadele hattını tüm Türkiye’ye yaymaktır. Haziran Meclisleri aracılığıyla yerelde yapılacak olan birleşik kadın hareketi, birleşik emek hareketi, birleşik gençlik hareketi gibi oluşturulacak mücadele zeminleri; ortak mücadele edilecek ve kazanımlar sağlayacak mecralar olacaktır.

Haziran’ın insanların kutuplaştırıldığı ve baskılarla korku duvarı yaratıldığı bir dönemde, bu sistem “er ya da geç beni de mağdur edecek” diye düşünen örgütsüz insanlar için de bir buluşma adresi olacağını düşünüyoruz. 20 Kasım mitingi murad edilen buluşmanın gövdesel karşılıklarından biri olarak değerlendirilmelidir; sadece Hazirancılar için değil, ‘Teslim Olmayacağız!’ diyen tüm kurum ve kişiler için!…

x