‘Halkın parasını çar çur etmeyin’

CHP İBB Meclis Üyesi Erdal Tüfekçi’den Kadir Topbaş’a uyarı.

Ekim ayı Meclis toplantılarında CHP’lilerin red oylarına karşılık AK Parti’lilerin oy çoğunluğu ile kabul edilen İBB ile İTO arasında ki ortak hizmet protokolünü İBB Meclis kürsüsünde eleştiren CHP İBB Meclis Üyesi Erdal Tüfekçi, 3.5 milyon TL meblağın kullanılmak üzere İstanbul Ticaret Odası’na (İTO’ya) tahsis edilmesinin yanlış olduğunu dile getirdi.

“Protokolün takdiminde; İstanbulun uluslararası alanda özel olarak tanıtımının yapılmasına ihtiyaç duyulduğu, bunun için tanıtım kapsamında İstanbulun öncelikli pazarlarından Amerika, Almanya, İngiltere ve Fransa’ da tanıtılmasının uygun olduğu değerlendirilmiştir. Bunun neticesinde turizm ve tanıtım hizmetlerinin İTO’nun katılımı ve katkısı ile yapılması istenmektedir.” Paragrafını hatırlatan CHP’li Erdal Tüfekçi Meclis Kürsüsünde konuştu:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) olarak iki sene önce 500 kişi Güney Kore’ye gittiniz, ne için gittiniz İstanbulu tanıtmak için ”turistik gezi yaptınız” 26 milyon TL’yi harcadınız, sonuç 2016 yılı ilk 9 aylık verilerine bakıyorum Güney Kore’den gelen ziyaretçi sayısı %53.60 azalmış, 170.000 kişiden 85.948 kişiye düşmüş. Güney Kore turistik seyahati size göre çok başarılı geçmişti, İstanbulu çok iyi bir şekilde tanıtmıştınız, öyle anlıyorum ki bundan sonra politikanız değişti, İBB olarak bundan böyle kendi başınıza bir şeyler yapmayacaksınız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin 2016 yılı Kasım ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Erdal Tüfekçi’nin “İstanbul’un Uluslararası Alanda Tanıtımına İlişkin” konulu gündem dışı konuşması:

Konu: İstanbul’un Uluslararası Alanda Tanıtımına İlişkin
Sayın başkan, degerli meclis üyeleri; Geçen ay ki meclis toplantısında İBB ile İTO arasında bir ortak hizmet protokolü yapılması onaylanmış ve bunun neticesinde 3.5 milyon TL’ye kadar bir meblağ kullanılmak üzere CHP’nin red oyuna rağmen İstanbul Ticaret Odası’na (İTO’ya) tahsis edilmişti. Protokol neydi arkadaşlar hatırlayalım, başlığı ”İstanbulun tanıtımına ilişkin ortak hizmet protokolü ” Protokolün takdiminde; İstanbulun uluslararası alanda özel olarak tanıtımının yapılmasına ihtiyaç duyulduğu, bunun için tanıtım kapsamında istanbulun öncelikli pazarlarından olan (Amerika, Almanya, İngiltere, Fransa) da tanıtılmasının uygun olduğu değerlendirilmiştir.

Bunun neticesinde turizm ve tanıtım hizmetlerinin İTO’nun katılımı ve katkısı ile yapılması istenmektedir. Değerli meclis üyeleri, İstanbulun yurt dışında tanıtılması için İBB’den meclis kararı alınmasını hangi müdürlük istiyor, Etüd ve Projeler Daire Başkanlığına bağlı ”Kentsel Tasarım Müdürlüğü”

İstanbulun yurt dışında tanıtımını yapmak ”Kentsel Tasarım Müdürlüğü”nün görevleri arasında değil ki, ne yapar Kentsel Tasarım Müdürlüğü, görev tanımında şöyle yazıyor; şehrin kentsel kimliğini düzenlemek (oturduğumuz banklardan, büfelerden, yön lehvalarından, ilan ve reklam panolarından, refüjlerden, umumi tuvaletlerden, aydınlatma elemanları… gibi ) Zaten başındaki Müdürün mesleğide Mimar. Diyor ki Kentsel Tasarım Müdürlüğü “Ey meclis İstanbulun tanıtımını yapmamız lazım bunun için İTO ile bir protokol yapalım, 3.5 milyon TL’ye kadar bir meblağı oraya aktaralım”

Sayın başkan, değerli arkadaşlar; soruyorum size İTO’nun açılımı nedir? İstanbul Tanıtım Ofisi mi, yoksa İstanbul Turizm Ofisi mi? İstanbul Ticaret Odası, yani ticaretle uğraşan meslek örgütlerinin toplandığı bir çatı kuruluş. Ülkemizin tanıtımını turizm alanında hangi bakanlık yapıyor, turizm bakanlığı mı, gümrük ve ticaret bakanlığı mı? Doğru adres Turizm Bakanlığıdır.

Bu meblağı kullanımı için İTO’ya tahsis ettiniz, neler yapacak, nasıl yapacak, yada neler yaptı, yapıyor bir bileniniz var mı? Yok, bir arkadaşımız İTO’nun iştirak ettiği uluslararası bir turizm fuarını söyleyebilir mi? Söyleyemez. 1 milyon Euro civarındaki bu para İstanbulun uluslararası alanda tanıtımı yapılması konusunda doğru adrese gitmemiştir arkadaşlar. İstanbulun uluslararası alanda tanıtımı Turizm Bakanlığının bünyesinde kamu ve özel sektör işbirliği çerçevesinde turizm ihtisas fuarlarına iştirak olunmasıyla gerçekleşebilir.

Bakınız, iki sene Önce İBB olarak 500 kişi Güney Kore’ye gittiniz, ne için gittiniz İstanbulu tanıtmak için ”turistik gezi yaptınız” 26 milyon TL’yi harcadınız, sonuç 2016 yılı ilk 9 aylık verilerine bakıyorum Güney Kore’den gelen ziyaretçi sayısı %53.60 azalmış, 170.000 kişiden 85.948 kişiye düşmüş. Güney Kore turistik seyahati size göre çok başarılı geçmişti, İstanbulu çok iyi bir şekilde tanıtmıştınız, öyle anlıyorum ki bundan sonra politikanız değişti, İBB olarak bundan böyle kendi başınıza bir şeyler yapmayacaksınız.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar