Yarın Kartal’da ‘Teslim Olmayacağız’ mitingi var

- Yorumlar

Birleşik Haziran Hareketi’nin Kartal’da Teslim Olmayacağız adı altında düzenleyeceği mitinge çok sayıda parti ve sivil toplum kuruluşu çağrı yaptı. İstanbul Kartal’da yarın çok sayıda parti, siyasi hareket, sendika, meslek odası ve demokratik kitle örgütünün katılımıyla, AK Parti iktidarının politikalarına karşı ‘ Teslim Olmayacağız ’ mitingi düzenlenecek. Mitinge, CHP İstanbul İl Örgütü de katılacağını duyurdu.

Türkiye’de yaşanan siyasi baskılara, antidemokratik uygulamalara, gericiliğe ve AK Parti’nin başkanlık planına karşı “Saltanata Teslim Olmayacağız” diyenler yarın Birleşik Haziran Hareketi’nin (HAZİRAN) çağrısıyla İstanbul Kartal Meydanı’nda bir araya gelecek. Saat 14.00’te başlayacak mitinge, çok sayıda siyasi parti, sendika, meslek odası ve demokratik kitle örgütü de katılım gösterecek.

SALTANATA GEÇİT YOK

Haziran, saltanatın kaldırılışının yıldönümü olan 1 Kasım’da, AK Parti iktidarının başkanlık hedefine karşı “Saltanata geçit yok” kampanyasını başlattığını duyurmuş ve 20 Kasım’da İstanbul’da büyük bir miting organize edileceğini açıklamıştı. Bu tarihten sonra İstanbul’da pek çok ilçede 20 Kasım mitingi için çalışmalar başlatıldı. Mahallelerde yapılan toplantılar, afiş çalışmaları, bildiri dağıtımları ve sosyal medya faaliyetleriyle yurttaşlar diktatörlük rejimi anlamına gelen başkanlık sistemine karşı mücadeleye çağırılarak, 20 Kasım saat 14.00’teki Kartal mitingine davet edildi.

HDP VE CHP’DEN DESTEK: TESLİM OLMAYACAĞIZ

‘ Teslim Olmayacağız ’ Mitingi’ne son katılım çağrısı ise CHP’den geldi. CHP İstanbul İl Örgütü, ilçe örgütleri ve gençlik kollarının öncülüğünde mitinge katılma kararı aldı. 20 Kasım Kartal Mitingi’ne Türk Tabipleri Birliği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Halkların Demokratik Partisi ve Halkevleri de destek vereceğini duyurdu.

HDP İstanbul İl Örgütü de mitinge katılım çağrısı yaptı. İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, “Tekçi, ırkçı, merkezi, despotik yönetim anlayışına karşı Kartal’da olacağız” dedi.

TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR

Haziran Hareketi, AK Parti’nin Meclis’e sunduğu ve kamuoyunun büyük tepkisini çeken tecavüz düzenlemesiyle ilgili ‘Tecavüz insanlık suçudur’ başlıklı açıklama yaptı. ‘Özgürlük’ sözcüğünü dilinden düşürmeyen ama özgürlüğü muhalif gördüğü herkesi susturma, sindirme ve hapise atma özgürlüğü olarak gören siyasal İslamcı zihniyet akla ziyan yeni bir girişime imza attı” denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Çocuklarımız; diğer tüm toplumsal ilişkiler alanında olduğu gibi, ‘rıza’yı kendi hegemonik ihtiyaçları üzerinden tarif eden bu riyakârların insafına terk edilemez. Şeri hukuk kurallarıyla da illiyet bağı olan tecavüz et, evlen, kurtul olarak yorumlanabilecek bu ahlaksız girişimden derhal vazgeçilmelidir.”

x