Numan Kurtulmuş: MHP ile bazı maddelerde anlaşmazlıklar var

Numan Kurtulmuş, MHP ile yürütülen anayasa çalışmalarında bazı anlaşmazlıklar olduğu iddialarını doğruladı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti ile MHP arasında yürütülen anayasa çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İki parti arasında “cumhurbaşkanının Yüce Divan’a sevki” başlığında anlaşmazlık yaşandığı iddialarına değinen Kurtulmuş, “Bazı maddelerde anlaşmazlıklar var ama son rötuşlar yapılıyor. Son noktaya geliyoruz” dedi.

Kurtulmuş, “MHP ile bazı maddeler üzerinde farklılıklar var. Bunların giderilmesi için çalışılıyor. Önümüzdeki günlerde bu düzenleme Meclis’e gönderilecektir. Ümit ederim ki Meclis’ten 367’yi alır, 367’yi geçerse bile millete gidecek.Milletimiz için şeffaf bir süreç yürütülüyor” diye konuştu.

Kurtulmuş, TBMM Başkanvekili Bahçekapılı’nın Almanya’da havalalanında karakolda tutumlamasına da tepki gösterdi.

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Açık bir şekilde bütün diplomatik teamüllerin ihlalidir. Alman hükümetinden, Alman tarafından beklentimiz şudur, eğer bu mesele belli bir amaçla yapılmadıysa, yani Alman hükümetinin bu konudaki tavrı, diplomatik teamüllere uygunsa, ‘Bu işlemi yapmış olan oradaki memurlar hatalı, kusurlu davrandılar’ diyorlarsa, bu hatalı, kusurlu davranan memurlar ortaya çıkarılsın ve bunlarla ilgili gerekli düzenlemeler yapılsın. Bunlarla ilgili gerekli tedbirler alınsın.”