HDP’ye yönelik birçok ilde operasyon; 129 gözaltı!

HDP binasına yapılan operasyonda duvara “Geldik yoktunuz” yazıldı!

HDP’ye yönelik İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Manisa ve Mersin’de düzenlenen operasyonlarda 129 kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da 20 gözaltı

HDP’yi hedef alan operasyonlar kapsamında İstanbul’da, partinin il ve ilçe yöneticilerinin evleri basıldı. Evlerinde yapılan aramaların ardından şu ana kadar 20 siyasetçinin gözaltına alındığı bilgisine ulaşıldı. Gözaltına alınanlar arasında HDP İstanbul İl Eş Başkanı Aysel Güzel’in yanı sıra Esenyurt, Güngören, Üsküdar, Avcılar başta olmak üzere birçok ilçe eş başkanı da bulunuyor.

Ev baskınları ile eş zamanlı olarak partinin il ve ilçe binalarına da baskın yapıldı. Kapıları koçbaşı ile kırılarak girilen parti binalarında arama yapılıp, içerideki eşyalar dağıtıldı.

Baskın yapılan HDP İl Örgütü binasına ise, “Geldik yoktunuz” şeklinde yazılama yapıldı. Yine binadaki masalar devrilirken, kitap ve benzeri eşyalar ise yerlere serildi.

Adana’da 25 kişi gözaltına alındı

Adana’da da HDP il ve ilçe yöneticilerine yönelik operasyon yapıldı. Sabaha karşı yapılan operasyona yaklaşık 500 polis, zırhlı araçlar, TOMA’lar, polis helikopteri ve özel harekat polisleri katıldı.

Adana merkez ilçeleriyle Ceyhan ilçesindeki evlere eş zamanlı düzenlenen operasyonda 25’i aşkın kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan arasında HDP Adana İl Eş Başkanları Hüseyin Beyaz ve Gülseren Tural, Seyhan İlçe Eş Başkanı Suzan Kılıç ve Kamuran Sagat, Çukurova İlçe Eşbaşakanı Osman Sert, HDP üyeleri Sadrettin Argın, Ali Yurtsever, Sabri Duman, Enver Taşkın ile Adana Kadın Platformu üyesi Derya Çiçek Naz ve Adana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı Av. Tugay Bek de bulunuyor.

Gözaltına alınan isimler Adana Adli Tıp Birimi’nde sağlık kontrolünden geçirilmelerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Ankara’da 17 gözaltı

Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından HDP’ye yönelik Ankara’da operasyon yapıldı. Aralarında HDP Ankara İl Eş Başkanı İbrahim Binici, Mamak İlçe Eş Başkanı ile bazı il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimler arasında gazeteci Kenan Kırkaya da bulunuyor.

Gözaltına alınan isimler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İzmir’de 10 gözaltı

İzmir’de HDP’lilere yönelik yapılan operasyonda şu ana kadar 10 ismin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında Bayraklı, Buca, Menemen ile Konak ilçe örgütleri eş başkanları ve yöneticileri de bulunuyor.

Mersin’de 51 kişi gözaltına alındı

Mersin’de de HDP’lilere yönelik operasyon gerçekleştirildi. TEM ekipleri tarafından yapılan operasyonda aralarında il ve ilçe yöneticilerinin de olduğu 51 kişi gözaltına alındı

Manisa’da ilçe eş başkanları dahil 5 gözaltı

HDP’lilere yönelik operasyon gerçekleştirilen bir diğer kent ise Manisa oldu, HDP Manisa İl Eş Başkanı ile HDP Salihli İlçe Eş Başkanının da aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü TEM ekipleri tarafından partilerin evlerine yönelik yapılan eş zamanlı operasyon kapsamında HDP Manisa İl Eş Başkanı Ahmet Ertaş, HDP Salihli İlçe Eş Başkanı Abdülkadir Moruk, eski parti yöneticisi Aydın Oruç ile M.B ve A.D isimli partililer gözaltına alındı.

Gözaltına alınan siyasetçiler sağlık kontrolünün ardından Emniyet’e götürüldü.

Urfa’da da gözaltı var

Urfa’da ise, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Hilvan İlçe Eş Başkanı Yusuf Kebeci gözaltına alındı. Sabah saat 07.30 sıralarında evine baskın yapılan Kebeci, yapılan aramanın ardından gözaltına alındı. Karakola götürülen Kebeci’nin gözaltı nedeni öğrenilemedi.