CHP’li Barış Yarkadaş elektrik kesintilerini sordu

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul’da yaşanan elektrik kesintilerini Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, hükümetin plansız bir şekilde yaz saati uygulamasını kalıcılaştırmasının; kış aylarında havaların soğumasıyla hem elektrik hem de doğalgaz tüketiminde artışa yol açtığını ifade ederek, havaların soğuması ve yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasının etkisiyle, elektrik tüketiminin artmasının elektrik fiyatlarını da yükselttiğini ifade etti.

Yarkadaş, tüm bu gelişmeler sonucunda bir yandan pahalı elektrik, bir yandan da elektrik ihtiyacının karşılanamaması sorunuyla yüz yüze kalındığını, havaların soğuması dışında olağanüstü bir gelişme olmamasına rağmen bugün Türkiye’de uygulanan enerji politikaları nedeniyle karanlığın eşiğine gelindiğini kaydetti.

‘İSTANBUL’DA HAYAT FELÇ’

Kış aylarının en soğuk ve en zorlu günlerinde İstanbul’da yaşanan elektrik kesintilerinin hayatı felç ettiğini ifade eden Yarkadaş, “Kesinti yüzünden evlerde, iş yerlerinde, hastanelerde ve trafikte çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. 2017 Türkiye’sinde bu görüntüler büyük utançtır. Türkiye’nin en büyük metropolünde kış ayının göbeğinde insanlar soğuğa terkediliyor. Bu ayıbı ülkemize yaşatmaya kimsenin hakkı yok” dedi.

CHP’li Yarkadaş, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

– İstanbul ilinde yaşanan elektrik kesintilerinin gerekçesi nedir?

– Elektrik alt yapısının yeterli olmadığı doğru mudur?

– Kesintilerin İstanbul ve ülke ekonomisine zararı ne kadardır?

– Kesintilerin toplumu nükleer santrale ikna etmek için bilinçli şekilde yapıldığı iddiaları doğru mudur?

– Ulusal şebeke sistemini etkileyen arıza nedir?

– Yaz saati uygulamasından vazgeçilmesi düşünülmekte midir?

– Elektrik üretim ve tüketiminde, doğalgaz alımı ve dağıtımında kamusal bir planlamayı sağlayacak çalışmalar yapılması planlanmakta mıdır?