Genişleyen sigara yasağını ihlal edenler, tek tuşla ihbar edilecek

- Yorumlar

Sağlık Bakanlığı, tütünle mücadele kapsamında yarı kapalı mekanlarda sigara içiminin de yasaklandığını duyurdu. Bu tip mekanlarda sigara içildiğini tespit eden kişiler, ‘yeşil dedektör’ adı verilen sistem ile Alo 184 hattına şikayette bulunacak.

Sağlık Bakanlığı, tütünle mücadele kapsamında yarı kapalı mekanlarda sigara içiminin de yasaklandığını duyurdu. Böylelikle restoran, kafe ve benzeri yiyecek- içecek servisi yapan işletmelerde sigara içenler için oluşturulan bölümler de yasak kapsamına girdi.

Öte yandan Yeşilay ile Sağlık Bakanlığı’nın yeni düzenlemenin yürütülmesi için gerçekleştirdiği ‘Dijital denetim’ adı verilen çalışma ile sigara içmeyen ya da kapalı mekanda sigaradan rahatsız olan kişiler gönüllü denetmen olarak görevlendirecek.

‘Yeşil dedektör’ ismi verilen sistemde, cep telefonlarında ya da bilgisayarlara ücretsiz yüklenen uygulama,ı doğrudan Sağlık Bakanlığı’nın Alo 184 hattı ile bağlantılı olacak. Bulunduğu mekanda sigara içildiğini gören kişi, cep telefonundan mekanın konumunu belirleyerek sigara içildiğine ilişkin ihbarda bulunacak. İlk kez Türkiye’de gerçekleştirilen uygulama Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylandı.

Bilgisayar ve cep telefonu olan herkesi kapsayacağı belirtilen uygulamanın kullanıcı sayısının, İstanbul’da pilot uygulama kapsamında 10 bin kişiye ulaştığı bildirildi.

x