CHP’den doğalgaz uyarısı

- Yorumla

CHP’li Berke Merter, olası doğalgaz zehirlenmelerinin yaşanmaması için uyarılarda ve önerilerde bulundu.

CHP İBB Meclis Üyesi Berke Merter hazırladığı yazılı soru önergesi ile yoğun kış şartlarının yaşandığı şu günlerde olası doğalgaz zehirlenmelerin yaşanmaması için uyarılarda ve önerilerde bulundu.
CHP’li Merter önergesinde “Kış ve soğuk hava şartlarının kendisini gösterdiği bu günlerde; rüzgar, fırtına ve yoğun yağışların yaşandığı ve önümüzdeki aylarda daha da yaşanacağı malumdur. Olası Doğalgaz zehirlenmesi sonucu ölüm ve yaralanmaların olmaması için gerekli uyarılar, ikazlar ve çalışmaların yapılması ve gözden geçirilmesi elzem olmuştur. Doğalgaz zehirlenmelerinden geçen yıllarda yaşanan acıların yaşanmaması için İGDAŞ yetkilileri ve İtfaiye yetkililerinin görev ve sorumluluklarının hatırlatılmasını istiyoruz” dedi.
“Önerimiz ve uyarımız şudur; Malum her ay düzenli olarak evlere fatura bırakılıyor, fatura bırakılırken bir gözle kontrol yapılsa, durum nedir, diye bakılırsa bu tür olayların önüne geçilebilinir. Fatura bırakan görevlinin kontrol etmesi sonucu özellikle yoksul semtlerde ve evlerde meydana gelen doğalgaz zehirlenmelerinin önüne geçilebilir kanaatindeyiz. Eğer o evde doğalgaz tahliye menfezi yoksa bunu fatura bırakan görevli rahatlıkla görebilir vede kontrol edebilir veya bu yetki verilebilinir. Doğalgaz yetkileri bu durumu düşünmek zorundadır” sözlerine yer veren CHP’li Berke Merter şu soruları sordu:
“Gerek İGDAŞ yetkilileri gerekse İtfaiye yetkilileri olası Doğalgaz zehirlenmesi sonucu ölüm ve yaralanmaların olmaması için gerekli uyarıları ve ikazları ve çalışmaları yapmışlar mıdır? Bu tür çalışmaların yapılması için özellikle yoksul semtlerde ve evlerde denetim yapmışlar mıdır? Durumları gözden geçirmişler midir? Gerek İGDAŞ yetkilileri gerekse İtfaiye yetkilileri Doğalgaz zehirlenmelerinin başlıca nedenleri olan; doğalgaz tesisatına kaçak olarak şofben bağlanılması, baca bağlantısının uygunsuz bir şekilde yapılması ve doğalgaz tahliye menfezlerinin olup olmadığı kontrollerini ve denetimlerini yapmışlar mıdır? Gerekli uyarıları ve ikazları yapmışlar mıdır? Eğer denetim ve kontrolleri yapmışlarsa denetimler sonucu tespit edilen menfi durumlar var mıdır? Varsa nedir? Olumsuz durumlar sonucunda yapılan adli ve idari işlemler var mıdır, nelerdir?
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2017 yılı Ocak ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri M. Berke Merter, Ayşegül Okumuş Görgü, Seyitali Aydoğmuş, Musa Keleş, Hasan Tapan ve Muzaffer Şahin’in imzaları ile meclis başkanlığına sunulan, oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen önergesi:

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞINA
Konu: Doğalgaz Zehirlenmelerinin Önüne Geçilmesi, Gerekli Uyarıların ve İkazların Yapılması, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Şirketi Olan İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (İGDAŞ) Yetkililerine Görev ve Sorumlulukların Hatırlatılması Hakkında.

Kış ve soğuk hava şartlarının kendisini gösterdiği bu günlerde; rüzgar, fırtına ve yoğun yağışların yaşandığı ve ileriki aylarda daha da yaşanacağı malumdur. Olası Doğalgaz zehirlenmesi sonucu ölüm ve yaralanmaların olmaması için gerekli uyarılar, ikazlar ve çalışmaların yapılması ve gözden geçirilmesi elzem olmuştur. Doğalgaz zehirlenmelerinden geçen yıllarda yaşanan acıların yaşanmaması için İGDAŞ yetkilileri ve İtfaiye yetkililerinin görev ve sorumluluklarının hatırlatılmasını istiyoruz.

Doğalgaz zehirlenmelerinin başlıca nedenlerinin doğalgaz tesisatına kaçak olarak şofben bağlanılması, baca bağlantısının uygunsuz bir şekilde yapılması ve doğalgaz tahliye menfezlerinin olmaması sonucu olduğu da aşikardır ve biliniyor. Bu sorunların başta İGDAŞ, Belediye ve Enerji Bakanlığı yetkililerinin önlem alması gerektiği de bilinmektedir. Önerimiz ve uyarımız şudur; Malum her ay düzenli olarak evlere fatura bırakılıyor, fatura bırakılırken bir gözle kontrol yapılsa, durum nedir, diye bakılırsa bu tür olayların önüne geçilebilinir. Fatura bırakan görevlinin kontrol etmesi sonucu özellikle yoksul semtlerde ve evlerde meydana gelen doğalgaz zehirlenmelerinin önüne geçilebilir kanaatindeyiz. Eğer o evde doğalgaz tahliye menfezi yoksa bunu fatura bırakan görevli rahatlıkla görebilir vede kontrol edebilir veya bu yetki verilebilinir. Doğalgaz yetkileri bu durumu düşünmek zorundadır.

Bu kapsamda önerilerimiz ve sorularımız;

1. Gerek İGDAŞ yetkilileri gerekse İtfaiye yetkilileri olası Doğalgaz zehirlenmesi sonucu ölüm ve yaralanmaların olmaması için gerekli uyarıları ve ikazları ve çalışmaları yapmışlar mıdır?
2. Bu tür çalışmaların yapılması için özellikle yoksul semtlerde ve evlerde denetim yapmışlar mıdır? Durumları gözden geçirmişler midir?
3. Gerek İGDAŞ yetkilileri gerekse İtfaiye yetkilileri Doğalgaz zehirlenmelerinin başlıca nedenleri olan; doğalgaz tesisatına kaçak olarak şofben bağlanılması, baca bağlantısının uygunsuz bir şekilde yapılması ve doğalgaz tahliye menfezlerinin olup olmadığı kontrollerini ve denetimlerini yapmışlar mıdır? Gerekli uyarıları ve ikazları yapmışlar mıdır?
4. Eğer denetim ve kontrolleri yapmışlarsa denetimler sonucu tespit edilen menfi durumlar var mıdır? Varsa nedir? Olumsuz durumlar sonucunda yapılan adli ve idari işlemler var mıdır, nelerdir?
HIDIR ULAĞ

x
Yorumlar