Referandum Süreci Dolar/TL’yi Nasıl Etkiler?

- Yorumla

TCMB’nin beklentilerin aksine politika faizinde artışa gitmemesi ve koridorun üst bandı ile geç likidite penceresi borç verme faizini artırması Dolar/TL‘de yukarı yönlü sert bir hareketin yaşanmasına sebep oldu. Hızlı bir şekilde 3.73’lerden 3.82’lere kadar tırmanan kur akşam saatlerinde doğru aldıklarının büyük kısmını geri verdi.

Ancak TCMB’nin 12 Ocak’tan beri 1 haftalık repo ihalesi açmadığını düşünürsek Merkez aslında kullandığı iki faiz oranında da artışa gitmiş oldu. Yurt içinde devam eden anayasa görüşmeleri ile referandum süreci ile artan siyasi belirsizlikler Türk Lirası üzerinde büyük baskı oluşturmaya devam ediyor. Türk Lirası’nın hala diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha negatif ayrıştığını görüyoruz.

Bir diğer yandan Dolar endeksinin Trump’ın korumacı politikaları endişeleriyle yeniden 100.00 seviyelerine gerilese de Dolardaki zayıflığın etkisinin Dolar/TL kuru üzerinde çok da etkili olmadığını söyleyebiliriz. Her ne kadar yükselişler hız kesmiş gibi görünse de 3.75 altına kalıcı bir düşüş yaşanmadı.

Yükselişlerin yeniden hız kazanmasıyla sırasıyla 3.85, 3.90 ve 3.94 bölgelerinin önemli dirençler olarak çalışmasını bekliyoruz. Geri çekilmelerde de 3.75, 3.72 ve 3.70 bölgelerinin altında 3.65’ler destek olarak takip edilebilir. Bu bilgiler forex kullanıcılarının akıllarında oluşan dolar düşer mi sorusuna cevap niteliği taşıyor.

x
Yorumlar