Kanada’dan tüm vatandaşlarına internet hakkı

Kanada, internet erişiminin tüm vatandaşları için bir hak olduğunu ilan ederek, herkesin en az 50 Mbps internete sahip olması için çalışmalara başladı.

Kuzey Amerika ülkesi Kanada, internet erişiminin tüm vatandaşları için hak olduğunu ilan ederek ülke genelinde internetsiz kimse bırakmamak için çalışmalara başladı. Ülkenin telekomünikasyon düzenleyicisi tarafından yapılan açıklamada geniş bant internet erişiminin tüm Kanadalılar için temel bir iletişim hakkı olduğu ilan edildi ve ülke çapındaki kırsal ve yerleşime uzak bölgelerdeki toplulukların da internete erişimini sağlamak için bir fon kuruldu.

Deklare edilen bu kararla ülkede yüksek hızlı geniş bant internet bağlantısı tıpkı sesli görüşme gibi temel bir iletişim hakkı olarak görülecek. Tüm Kanada vatandaşları evlerinde en az 50 Mbps indirme hızı ve 10 Mbps yükleme hızına sahip olabilecekler. Ayrıca Canadian Radio-Television ve Telecommunications Commission’den (CRTC) yapılan açıklamaya göre Kanadalı kullanıcılar sınırsız veri seçeneğini de elde edebilecekler.

Açılan 750 milyon dolarlık ödenek sayesinde önümüzdeki beş yıl boyunca bu geniş bant düzeyinin mevcut olmadığı alanlarda da gerekli projeler desteklenecek.