İstanbul’a Deprem Uyarısı! Kartallılar dikkat!

- Yorumlar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul depremiyle ile alakalı olarak etkileyici açıklamalar yaptı. İstanbul’da Kartal’dan başlayarak Beykoz’a doğru, Sarıyer’den başlayarak Avcılar’a ve Büyükçekmece’ye doğru deprem riskinin yüksek olduğunu belirten Özhaseki, “7 milyon bina yenilenmeli.” dedi.

Türkiye topraklarının % 42’si deprem riski altında olduğunu belirten Özhaseki, “1999 ardından oluşturulan binaların az dayanıklı olduğunu kabul ediyoruz. 1999’da yönetmelik farklılığı var. Yeni binalar az dayanıklı. 5 milyon civarında. 1999 evveli 15 milyon stok var. Bunların en az yarısı riskli durumda. Yani 6-7 milyon binanın yenilenmesi ve dayanıklı duruma gelmesi gerekli. Genellikle en büyük risk İstanbul’da. 4 Fay kırığı var. Dördününde süresi dolmuş. Fay kırıklarının hepsi her an patlayabilir. Bilim adamlarının fikri 2030’a kadar İstanbul’da büyük olasılıkla deprem olur. 2050 diyenler ise azınlıkta. Büyük fazlalığı 2030’u işaret ediyor. Deprem kesin. 7 ile 7.5 arasında şiddeti olacak.” diye bildirdi.

Riskli Alanlar Nereler?

İstanbul en riskli bölgelerinin kenar bölgelerini olduğunu belirten Özhaseki, “Deniz kenarları, Kartal’dan başlayarak Beykoz’a doğru, Sarıyer’den başlayarak Avcılar’a ve Büyükçekmece’ye doğru, bilhassa birkaç katın üstünde olanlar riskli gözüküyor. Hızlı bir şekilde kentsel dönüşümün uygulanması lazım. Bunu yapacak olanlar belediyeler. Projelerini getiren belediyelere yardımcı oluyoruz. Bazı belediye başkanı arkadaşlarımız ise hiç aldırış etmiyor. Vatandaşlarımızın üstüne düşen görev; binalarının ölçümünü yaptırmak. Belediye başkanı arkadaşlar vatandaşlarımızı zorlasınlar. Projeleri bize getirsinler.” dedi.

x