Hayır Diyenler Kartal’da buluştu: Geleceğimize karşı sorumluyuz, bu yüzden Hayır!

- Yorumlar

Hayır Kartal’ın çağrısıyla bir araya gelen Kartallılar, yaşlısından gencine, metal ve maden işçisinden emekli öğretmenine, “Hayır”ı örgütlemenin ve “Evet”çilerin oylarını dönüştürmenin yollarını tartıştı

Hayır Kartal 19 Şubat’ta Manolya Düğün Salonu’nda bir araya geldi. Günlerdir Kartal’ın birçok mahallesinde pazar yerleri, kahvehaneler, okul önleri ve kapı kapı gezerek çağrısı yapılan foruma Kartallılar geniş katılım gösterdi. Yaşlısından gencine, metal ve maden işçisinden emekli öğretmenine kadar herkes forumdaydı.

Forum, Kartal Emek ve Demokrasi güçleri olarak referandum sürecine dair yürütülen Hayır Kartal çalışmasını anlatan metnin okunmasıyla başladı. Ardından Kartal Hukukçular Derneği üyesi Avukat Mehmet Ümit Erdem referandumda oylatılacak olan Anayasa değişikliğindeki maddelere dair ayrıntılı sunumla devam etti.

Hayır günleri düzenleyelim

Referandum sürecinde Hayır’ı büyütmek, kararsız olanları ve hatta “Evet” diyecek olanları ikna etmek temas etmek adına salondan öneriler alınarak foruma devam edildi. Katılımcıların önerileri ve sözleri arasında kadınlar olarak bu süreçte örgütlenmenin ve hayır demenin önemine dair çokça dikkat çekildi. Kadınlarla temas etmek için ev gezmeleri, Hayır günleri, pazarlarda kadınlar olarak Hayır bildirileri dağıtıp birebir iletişim kurulması önerildi.

Sandıkları korumalıyız

Bunun yanı sıra SEÇSİS’e olan güvensizlik ve seçim günü yapılabilecek hilelere yönelik çalışmalar önemle vurgulandı. Kartal’da bulunan mahalleler arasında “Evet” diyecek kitlenin yoğun yer aldığı mahallelere anket yoluyla girilebileceği bu sayede hem tartışma hem temas etme imkanı bulunacağı, merkezlerde yoğun etkinlik eylem ve görsellerle Hayır’ın gücünü ve inancını yaratmak salondan gelen diğer öneriler arasındaydı.

Forum katılımcıları bulundukları mahallelerde çalışmaya davet edildi. Bunun sonucunda çalışmaların derinleşeceği mahalle forumları kuruldu. Etkinlik Topselvi, Karlıktepe, Atalar, Uğur Mumcu, Soğanlık, Yukarı mahallelerinde Hayır forumlarının sürdürülmesi kararıyla sona erdi.
SendikaOrg

x