BBP referandum kararını değiştirdi!

Geçtiğimiz haftalarda parti yöneticilerinden gelen “hayır” açıklamalarına karşın BBP referandumda “evet” diyeceğini açıkladı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 16 Nisan’daki başkanlık referandumunda “evet” oyu kullanacaklarını açıkladı.

BBP Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Hakkı Öznur, kısa süre önce yaptığı açıklamada, “Dayatılan bu rejim değişikliğini kabul etmiyoruz. Bu Erdoğanist bir rejim değişikliğidir” demişti.

Öznur’un açıklamasında sert ifadeler yer almış, bu açıklamalar BBP’nin tavrı olarak yorumlanmıştı:

Askeri darbe yapıp ülkenin başına geçen cuntanın şefi Kenan Evren de 1982 Anayasası’nın propaganda sürecinde benzer bir yöntem izlemişti.
Alperenlik oportünizm değil itirazdır! ve sisteme muhalifliktir. Askeri vesayete, bürokratik vesayetlere karşı olduğumuz gibi parti vesayetine de, yargı vesayetine de, parti devletine de karşıyız.
BBP tarihi boyunca adaletsizliklere, haksızlıklara hep karşı çıkmıştır. Vesayetten ve güçten yana değil, milletten taraf olmuştur. Bugün de yarın da hep böyle olacaktır. Çare otoriterleşme değil, daha fazla demokratikleşme. açıklık ve demokrasidir.

KARARI ERDOĞAN MI ALDIRDI?

Partiden gelen “hayır” açıklamalarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle Saray’a giden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin bu görüşme sonrası “evet” kararı aldığı belirtiliyor.