Emre Saltık vefat etti

Halk müziği sanatçısı Emre Saltık yaşamını yitirdi. Saltık, geçirdiği kalp krizinin ardından 4 gündür uyutuluyordu…

Halk müziğinin usta sanatçısı Emre Saltık kalp krizi geçirmesinin ardından tedavi altına alındığı Beylikdüzü Kolan Hastanesi’nde yaşama veda etti. Geçtiğimiz Çarşamba günü kalp krizi geçiren sanatçı, 4 gün cihazlara bağlı olarak uyutuldu ancak kurtarılamadı. Emre Saltık için 4 gündür hastanede bekleyen ailesi, yakınları, dinleyicileri ölüm haberi üzerine göz yaşlarına boğuldu.

‘SELAM SANA FİLİSTİN’LE BAŞLAMIŞTI

Emre Saltık bağlamadaki ustalığı, yorumu ve besteleriyle halk müziğinde önemli bir yere sahipti. 1960 yılında Tunceli’de dünyaya gelen sanatçı 1980 yılında İstanbul’a yerleşti. 1984 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Müziği bölümünden mezun oldu. Arif Sağ ile birlikte Arif Sağ Müzik Okulu’nda (ASM) eğitim verdi.
Emre Saltık halk müziğinin yaygınlaşmasında önemli katkıları bulunan “Arif Sağ Müzik Okulu” bünyesinde uzun yıllar hocalığının yanısıra yönetici olarak da görev yaptı. 1987 yılında ilk albümü “Selam Sana Filistin” ile profesyonel müzik yaşamına adım atan Emre Saltık 57 yıllık yaşamında onlarca solo ve ortak albüme imza attı. Sanatçıların telif hakları mücadelesinde de en önde yer alan Emre Saltık, MESAM yönetim kurulu üyesiydi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar