İstanbul’da binler Nevroz için Kartal Meydanı’nda buluştu

Alana kurulan platformlardaki ekranlardan Demirtaş’ın “Seni başkan yaptırmayacağız” konuşması dinletildi

‘Mutlaka Kazanacağız’ sloganıyla Kartal’da düzenlenen İstanbul Nevrozu’nda binlerce kişi bir araya geldi. Bakırköy’de 19 Mart günü yapılması yasaklanan İstanbul Nevrozu, bugün “Mutlaka kazanacağız” sloganıyla Kartal Meydanı’nda düzenleniyor.

“Kadın direnişi ile özgürlük kazanacak”, “Ülke fermanla mı yönetilir?”, “Güdümlü Meclis mi olur?”, “Bağımlı mahkemeler mi olur?” yazılı olduğu pankartların asıldığı alana üç noktada kurulan arama noktalarından geçerek giren binlerce kişi Nevroz’u “Biji Nevroz” sloganları ve halaylarla kutluyor.

Gazete Karınca’nın haberine göre, miting alanına giriş noktasında polisin gençlerin ellerindeki sarı, kırmızı, yeşil bayrakların içeriyi girişine engellemesi nedeniyle kısa süreli gerginlik aşandı.

İstanbul’un birçok noktasından alana gelmek isteyenlerin araçlarının polislerce hiçbir gerekçe gösterilmeden engellendiği iddia edildi. Arnavutköy, Gaziosmanpaşa ve Kanarya Mahallesi’nden Kartal’a gitmek isteyen araçların ilçeden çıkmasına izin verilmedi.

HDP, DBP, HDK, EMEP, SODAP, Devrimci Anarşist Faliyet, Alınteri, Mücadele Birliği, SYKP’nin de aralarında olduğu çok sayıda siyasi parti ve örgüt de bayrakları ve pankartlarıyla Nevroz alanına girdi.

Alana kurulan platformlardaki ekranlardan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 7 Haziran seçimleri öncesinde Meclis’te yaptığı ve “Seni başkan yaptırmayacağız” konuşması dinletildi.

Konuşmayı dakikalarca alkışlanırken alandan “Selahattin başkan onurumuzdur”, “Figen başkan onurumuzdur” sloganları yükseldi.

Yüksekdağ ve Demirtaş başta olmak üzere tutuklu olan tüm siyasetçilerin selamlandığı etkinlik saygı duruşu ile başladı.

Nevroz Tertip Komitesi adına açılış konuşmasını HDP Kartal İlçe Eşbaşkanı Dilber Demir yaptı.

Kutlamada Tertip Komitesi adına yapılacak konuşmanın ardından tutuklu Yüksekdağ ve Demirtaş’ın mesajları okunacak. Program HDP İl Başkanı Mustafa Avcı, MYK üyesi Sezai Temelli ve HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu’nun konuşmalarıyla devam edecek. Ayrıca çok sayıda sanatçı da kutlamada sahne alacak.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar