TKP’den açıklama: Referandum sonuçlarının hiçbir meşruiyeti yoktur

Türkiye Komünist Partisi tarafından yapılan açıklamada, “Zorbalık, hile ve hırsızlıkla belirlenen referandum sonuçlarının hiçbir meşruiyeti yoktur” denildi.


Referanduma çok sayıda hile ve usülsüzlük gölge düşürürken, Türkiye Komünist Partisi’nden (TKP) ilk açıklama geldi.

Açıklamada TKP, referandum sonuçlarının hiçbir meşruiyeti olmadığını belirtirken, “Bu sonucu kutlamaya kalkanlar halkla alay etmektedir” dedi.

TKP, “Boyun eğmeyen halkımızı, örgütlenmeye, örgütlü hareket etmeye, oldu bittileri kabul etmemeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

TKP tarafından yapılan açıklama şöyle:

İKTİDARIN HİÇBİR MEŞRUİYETİ KALMAMIŞTIR

Zorbalık, hile ve hırsızlıkla belirlenen referandum sonuçlarının hiçbir meşruiyeti yoktur. Bu sonucu kutlamaya kalkanlar halkla alay etmektedir.

Boyun eğmeyen halkımızı, örgütlenmeye, örgütlü hareket etmeye, oldu bittileri kabul etmemeye çağırıyoruz.

Bir siyasi iktidar meşruluğunu yalnızca yapılmış son seçimlerde almış olduğu oy ile edinmez. Seçim sonuçları her istediğini yapabilen bir iktidar haline gelmeye yetmez.

İlk gününden beri halk düşmanı, gerici karakter taşıyan AK Parti rejimi, bunun ötesinde uzun süredir toplumsal meşruiyete sahip olmaktan çıkmıştı. 16 Nisan referandumunun sonucu bu gayrimeşru durumun bir kez daha ilan edilmesinden ibarettir.

16 Nisan oylaması anayasa değişikliklerinin onaylanması ya da reddedilmesi anlamında boşa düşmüş, kadük olmuştur. Bu noktadan sonra ilan edilecek bir “evet” sonucunun toplumda kabul görmesi ihtimali sıfırdır. Hangi siyasi partinin ne pozisyon alacağı bir yana, Türkiye Komünist Partisi böylesi bir sonucu reddettiğini şimdiden ilan etmektedir.

Bu oylamaya zorbalık ve hile damga vurmuştur. YSK’nın mühürsüz pusula ve zarfları geçerli saymak yönünde aldığı karar herhangi bir hukuk ve adalet kavramına uymaz.

AK Parti elinden geleni ardına koymamış, her tür baskıyı uygulamıştır. Sonuç kayda değer bir oy gerilemesi ve sınır tanımayan manipülasyon ve sahtecilikler sayesinde oyların yarısının alınması olmuştur.

Yıllardır elinde tuttuğu büyük kentleri ve çoğu kentin merkezini kaybeden bir hükümet partisinin anayasa değiştirmek bir yana, yönetme ehliyeti ortadan kalkmıştır.

Bu tabloya rağmen AK Parti’nin “zaferini kutlama”ya kalkışması ise halkımızla alay etmekten başka tek bir anlam taşır: Biz bu tür bir yüzsüzlüğü bir hesaplaşma çağrısı sayarız. Türkiye emekçi halkı ve aydınları, cumhuriyet değerlerine bağlı olan bütün yurttaşlarımız, bu akşam itibariyle gericilikle hesaplaşmak açısından enerji biriktirmiştir.

Halk ve emek düşmanı sermaye güçlerinin, tekellerin çıkarları doğrultusunda ülkeyi yönetmeyi kendi varlık temeli sayan AK Parti’nin yine bu güçlere dayanarak ayakta kalmaya çalışması boşunadır.

Türkiye Komünist Partisi halkımızı uyanıklığı elden bırakmamaya, oldu bittileri kabul etmemeye, bu amaçla hiç zaman kaybetmeden örgütlenmeye çağırıyor.