Kartal’da 19 Mayıs kutlamaları yapılacak mı, yasaklama var mı

- Yorumlar

Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Peki bu 19 Mayıs Kartal’da nasıl kutlanacak, kutlamalar yasaklandı mı?

Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde, 19 Mayıs kutlamaları valilik kararlarıyla yasaklandı. Ancak, Kartal için henüz bir yasaklama emri yayınlanmadı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kartal’da her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla kutlanacak. Kartallı Kazım Meydanı’nda toplanacak olan halk, Kızılay Caddesi’nden Kartal Meydanı’na doğru fener alayı eşliğinde yürüyüş yapacak.

Atatürk’ün gençliğe verdiği önem

Atatürk’ün Samsun’a çıkışında gördüğü manzara pek parlak değildi. Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardı. Pontusçular sokaklarda kol geziyordu. Halk kendisini koruyamayacak durumdaydı. Atatürk bugün müze haline getirilen Hıntıka Palas’ta kaldıkları süre içinde hep bu sorunları düşündü, yolculukta geçirdiği uykusuz geceler sona ermemişti; şimdi de burada uykusuz geceler başlıyordu. Ama, O’nda ve O’nun gibi düşünenlerde bu azim oldukça hiçbir engel aşılmaz değildi.

Millî Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etti.

Atatürk“Gençler!Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır.

Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır:“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

x