Kartal Hukukçular Derneği’nden Protesto Eylemi

- Yorumlar

İstanbul Anadolu Adliyesi’nde avukat ve adliye çalışanlarının karşılaştığı olumsuz uygulamalar Perşembe günü protesto edilecek.

Kartal Hukukçular Derneği, İstanbul Anadolu Adliyesi’nde avukat ve adliye çalışanlarının karşılaştığı olumsuz uygulamaları protesto edecek.

21 Şubat 2013 Perşembe günü saat 09.30’da Anadolu Adliyesi B Blok-4 girişinde toplanacak olan hukukçular adliyeye toplu giriş yapacak.

Kartal Hukukçular Derneği tarafından yayınlanan çağrı metni şöyle:

“İSTANBUL ANADOLU ADLİYESİ’NDE AVUKATLARA YAPILANLAR KABUL EDİLEMEZ

1 Şubat tarihinde faaliyete başlayan İstanbul Anadolu Adliyesi’nde yaşananlar, yargının avukatlara bakışını göstermektedir.

Adliye girişinde avukatların çantaları x-ray cihazından geçirilmek istenmekte, kabul etmeyen avukatlar adliyeye sokulmamak için kolluk tarafından tartaklanmaktadır.

Türkiye’nin hiçbir adliyesinde çanta arama dayatması yokken Anadolu Adliyesi’nde yapılması, avukatları potansiyel suçlu olarak görmekten başka bir anlam ifade etmemektedir. Aynı uygulama adliye personeline de yapılmakta, getirdikleri yemekler bile kontrol edilmektedir.

4.600 odalı adliyede baroya sadece 15-20 oda ayrılmakta, sunulan hizmetlerde personele, avukat ve vatandaşa farklı fiyat uygulaması yapılmaktadır. Gerekli iş güvenliği önlemleri alınmadığından adliyeye giren herkesin her an düşüp yaralanma riski bulunmaktadır.

Konu ile ilgili başsavcılıkla yapılan görüşmelerden bugüne kadar sonuç alınamadığından; tüm meslektaşlarımızı ve hukuk örgütlerini 21 Şubat 2013 Perşembe günü saat 09.30’da Anadolu Adliyesi B Blok -4 girişinde toplanıp, sorunlarımızı dile getirdikten sonra çantalarımızı aratmadan adliyeye toplu giriş yapmaya davet ediyoruz.

KARTAL HUKUKÇULAR DERNEĞİ”

x