Tayyip Erdoğan: İstanbul’da su yoktu, öyle bir berbat İstanbul vardı

- Yorumlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen programda gençleri kabul etti. Erdoğan İstanbul ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan, “Çoğunuz benim İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemi bilmiyorsunuz. O dönemde benim İstanbul’da nelerle savaştığımı bilmiyorsunuz. İstanbul’da su yoktu. Şimdi İzmir’de olmadığı gibi. Biz geldik, Trakya’dan dağlardan o kar birikintilerini dağları delerek İstanbul’a aktardık. İstanbul’un su sorununu o gün bugündür çözdük” dedi.

Erdoğan şunları kaydetti:

Evlerin küvetlerine, o bidonlarla su taşınırdı. İçme suyu için sistem oluşmuştu. İçme suyu için su istasyonları vardı. Oradan su satın alırsınız veya şimdi olduğu gibi pet şişelerle su alırsınız evde bunu kullanırsınız. Çöp dağları almış başını gidiyordu. Öyle bir berbat İstanbul vardı. Hava kirliliği almış başını gidiyordu. Unutmuyorum gazeteler maske dağıtıyordu. Niye biliyor musunuz? Zehirlenmeyelim diye.

Hamdolsun biz geldik, Trakya’dan dağlardan o kar birikintilerini dağları delerek İstanbul’a aktardık. İstanbul’un su sorununu o gün bugündür çözdük. Onunla da kalmadık, çöp dağlarını iki senede yok ettik. İstanbul’un çöp sorunu diye bir şeyi kalmadı. İstasyonlar oluşturduk. O çöplerden bizler dedik ki, geri dönüşüm sağlayalım ve bunları kompost gübre haline dönüştürelim ve kompost gübre haline getirmek suretiyle bunları en azından hiç olmazsa park bahçelerde gübreleme çalışmalarında kullanırız. Bu adımları attık. Ama çöpü de yok ettik.

x