Kartal, Kadıköy ve Üsküdar’da Gülmen ve Özakça’ya destek eylemlerinde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

- Yorumlar

Olağanüstü hâl (OHAL) uygulaması kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’nın 75’üncü gününe giren açlık grevine destek amacıyla İstanbul’un Kadıköy, Kartal ve Üsküdar ilçelerinde başlatılan eylemler sırasında gözaltına alınan 25 kişi adliyeye sevk edildi. Adliyedeki savcılık sorgusunun ardından 22 kişi serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında gazeteci Candan Yıldız da bulunuyor.

Dihaber’de yer alan habere göre, KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın işlerine geri dönme talebiyle başlattığı açlık grevine destek vermek amacıyla İstanbul’un Kadıköy, Kartal ve Üsküdar ilçelerinde Cumartesi günü düzenlenen eylemlerde Yeni Demokrat Kadın aktivisti Av. Aylin Kırıkçu’nun da aralarında olduğu 25 kişi Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Buradaki savcılık sorgusunun ardından 22 kişi serbest bırakıldı.

Adliyeye sevk edilenlerin isimleri şöyle:

Nazife Onay, Buse Bayram, Filiz Yücel, Sevda Bayramoğlu, gazeteci Candan Yıldız, Feride Eralp, Serdar Bascetin, Sinan Orhan, Ercan Ayrancı, Sinan Ayrancı, Burcu Sarı, Fatih Karakaya, Süleyman Şahin, İsmail Şahin Karaduman, Emrah Çelik, Murat Aydoğan, Gülcan Ekinci, Çağdaş Onur Ekinci, Hasan Ekinci, Gözde Gerbulut, Deniz İnan, Cemre Cemri, Pelin Şahin, Ebru Sönmez ve Abdullillah Umaç.

x