Sırrı Süreyya Önder veda etmeye hazırlanıyor

- Yorumlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Sırrı Süreyya Önder sevenlerini şok edecek bir karar aldı. Önder siyasetten çekilmeye hazırlanıyor. Önder yeniden sinemaya dönecek.

BirGün’den Meltem Yılmaz’a konuşan Önder, 16 yaşından beri siyasetin içinde olduğunu belirterek, “Yani siyaset, hayatımın hep büyük parçası oldu fakat parlamenter siyasetin bana kazandırdığı en önemli şey, Kürt halkıyla, Kürt siyasal mücadelesiyle daha yakından tanışmış olmaktı. Bu, hayatımın beni en çok geliştiren ve en onurlu dönemi oldu” dedi.

‘Üç senaryom var’

Çatışmasız bir dönem yakalamışken bunu muhafaza edemedikleri için en çok kendisini sorumlu tuttuğunu dile getiren Önder, siyaseti bırakacağını söyledi: “Evet, aktif siyasette son dönemim. Siyaseti sinemayla devam ettireceğim. Bitirdiğim üç senaryom var. Politik film alanında bu birikimle önemli üretimler yapabilmeyi ümit ediyorum.”

‘Çözüm süreci için bize yönelmiş herhangi bir adım yok’

Son dönemde özellikle hükümete yakınlığıyla bilinen yazarlar, ‘çözüm süreci’nin yeniden gündeme geleceğine ilişkin beyanlarda bulunmuştu.

Bu konuda henüz somut bir şey görmediklerini belirten Önder, “Bize yönelmiş herhangi bir adım yok. Peki bu laflar nereden çıkıyor? İşte bu çok önemli. Mevcut durum, devlet ve hükümet açısından sürdürülebilir değil. Kürtler açısından da kabul edilebilir değil. Hal böyle olunca bir toplumsal itiraz gelmemesi için sürekli bu laflar ortaya atılıyor” dedi.

‘Söylentileri müzakere ve diyalog süreci takip etmiş’

HDP’li vekil, bunun gerçek bir boyutu olabileceğini de altını çizdi: “Ne zaman böyle söylenti ortaya çıkmışsa, o söylentinin çıkmış olması tam da o sürdürülemezlikten kaynaklandığı için, bunu bir müzakere ve diyalog süreci takip etmiş. Dolayısıyla biz HDP olarak sürekli tutumumuzu, tavrımızı tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde barış ve müzakereden yana kullandık. Bütün inisiyatiflerimizi de burada geliştirdik bugün de aynı noktadayız.”

x