Erdoğan’dan İngilizce tabelalara büyük tepki

- Yorumlar

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı’nda tabelalar ve stat adları hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan, tabelalarda ve statlarda kullanılan Türkçe dışındaki yabancı kelimeleri eleştirerek “Bir özentidir gidiyor. Kendi dilimizin zenginlikleri varken bu özentilerle adeta, biraz ağır olacak ama hayvanların yarıştırıldığı malum Avrupa’daki arenaları kalkıp spor salonlarında isim olarak kullanmak pek de kibar değil, şık değil” şeklinde konuştu.

Bunları konuşamadığımız için bedel ödüyoruz. Hele hele bilim insanlarımız konuşmadığı sürece, işte genç nesiller bunun bedelini farklı şekilde ödüyorlar. Eskiden kıraathane vardı bizde. Şimdi bakıyorsunuz buraların isimleri club olmuş, kafetarya olmuş.

Kahveni iç, çayını iç, sohbetle birlikte zenginleş. Ama bunlar yerini nereye terk etti? işte bu kafeteryalara, kulüplere. Club; bu benim değil ki. Diyoruz ki bu tabelaları sökün. Bu senin hakkın, en doğal hakkın. Ama yaptıramıyorsunuz. Herkes bir yerlere şirin görünmenin gayreti içerisinde.

x