Kartal Meydanı’ndaki isim değişikliğinden iBB’nin bilgisi yok

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yeniden düzenlenen ve zeminindeki beton miktarı arttırılan Kartal Meydanı’na geçtiğimiz hafta yeni tabelalar bırakıldı. Tabelalarda, Kartal Meydanı‘nın adı “15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Meydanı” olarak değiştirildiği görünüyor. Kartal 24 Gazetesi, Kartal Meydanı’nın adının değişip değişmediğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sordu. İBB’nin Kartal24.com‘a verdiği yanıtta, Kartal Meydanı ile ilgili bir isim değişikliğinin olmadığı ortaya çıktı.

Öte yandan, İBB Meclis kararlarına da göz attığımızda Kartal Meydanı ile ilgili bir isim değişikliği bulamadık. İBB’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harita Müdürlüğü’nden aldığı bilgi ile verdiği yanıta göre resmi olarak Kartal Meydanı’nın adı “Kartal Meydanı”dır. Bu durumda, isim değişikliğinin yok hükmünde olduğu ve meydana konulan tabelalar kaçak olduğu sonucu çıkıyor.

Peki Kartal Meydanı’na bu tabelaları kim bıraktı? Kartal Meydanı’nın adını kim değiştirdi? Kartal Meydanı’nın adını değiştiren kararı kim verdi? Tabelalarda adı görünen İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Kartal gibi tarihi olan ve büyük bir ilçede, resmi karar olmadan cadde, sokak ve meydan isimlerini değiştirme yetkisi var mı? Tabelaları İBB ile bağlantısı olmayan kişiler mi meydana bıraktı?

İşte İBB’nin yazılı yanıtı:

18.05.2017 15:34:07

Başvurunuzda yer alan konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harita Müdürlüğü ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir:

“Başkanlığımızca Kartal Meydanı ile ilgili herhangi bir isim değişikliği yapılmamıştır.”

T.C.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Kartal Meydanı’na konulan tabelalar – Fotoğraf hakları: Kartal 24

15 Temmuz Şehitler isminin anlamı

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ), 15 Temmuz 2016’da örgüt üyesi askerler ve onları yönlendirdiği iddia edilen, “imam” ve “abi” adı verilen siviller tarafından Türkiye’de askeri kalkışma gerçekleştirmiş, 15-16 Temmuz günleri yaşanan çatışmalarda 200’den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Teröristlerin darbe girişimi, halkın ve darbe karşıtı asker ve polislerin mukavemetiyle püskürtülmüştü. Ardından yapılan operasyonlarda bakanlıklarda, kamu kurumlarında ve belediyelerde çalışan yüzbinlerce kişi FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle işlerinden kovulurken operasyonlar, var olduğu iddia edilen FETÖ’nün siyasi kanadına uzatılmadı. FETÖ suçlamasıyla tutuklanan İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ve Bank Asya’nın eski yönetim kurulu başkanı Erhan Birgili serbest bırakıldı.

15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden vatandaşların anısına Türkiye’de çeşitli yerlere “15 Temmuz Şehitler” adı verilmeye başladı. Başlarda makul görünen bu girişim sonrasında amacından saptığına yönelik eleştiriler aldı. İsmi “15 Temmuz Şehitler” olarak değiştirilen yerlerin arasında, bir boğaz köprüsü, futbol stadyumları, caddeler, meydanlar, parklar da var, hatta Adanalı bir vatandaş adının 15 Temmuz Şehitler olarak değiştirilmesi için mahkemeye başvurmuştu.

x