Şile’de doğal miras yok ediliyor

İstanbul’un Şile’nin Doğancılı Mahallesi’nde bulunan batı sahili bölgesi plajında doğal kaya oluşumları tahrip ediliyor. Duruma tepki gösteren Şile Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı ve aynı zamanda Coğrafyacı Jeolog Nabi Evren, bu tür kayaların yalnızca Çin, Bahamalar ve Şile’de bulunduğuna dikkat çekti.

Nabi Evren “Kapadokya’da nasıl bir miras jeolojik oluşumları görüyorsak bu alanı da Jeolojik Miras alanda taş oluşumu olarak görmek mümkün” dedi. Nabi Evren “Bunların terminolojik isimleri “Eolinit ev Kokonit” oluşumu olarak adlandırılmakta, bu oluşumların günümüzden 7 bin sene ile 800 bin sene arasında oluşmuş sahil kumul oluşumları olduğunu düşünüyoruz. Kokonitte ki deliklerin yani bizim “Boru Kayalar” olarak adlandırdığımız bu yapı dünyada üç yerde görülmekte. Bunlardan ikisi Çin de ve Bahamalar’da ve üçüncüsünün de Şile’de”dedi.

Evren yaptığı açıklamada, Şile ilçe Merkezine sadece 20 km uzaklıkta olan bu alanın mutlaka doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmasını gerektiğini belirtti.