Başbakan Yıldırım’dan ‘bedelli askerlik’ açıklaması

Başbakan Yıldırım’dan ‘bedelli askerlik’ açıklaması: Hükümetin gündeminde yok
Başbakan Binali Yıldırım, Rakka’yı IŞİD’den kurtarmak için aylardır planlaması yapılan ‘Rakka operasyonunun’ 2 Haziran gecesi başladığını söyledi. Yıldırım, PKK ile PYD’nin ‘dayı-yeğen’ olduğunu iddia ederek “PKK/PYD dayı-yeğen, muhataplarımız bunu anlayacak” şeklinde konuştu. Dün akşamki iftarda medya temsilcileri ile bir araya gelen Yıldırım, operasyon öncesi ABD’nin gerekli tüm bilgilendirmeyi yaptığını da söyledi. Yıldırım, AK Parti’deki kabine değişikliğiyle ilgili de “Kabidene bir değişiklik olmaz, bir bakarsınız olmuştur” şeklinde konuştu.

İncirlik krizinde Almanya ile gerilen ilişkilerle ilgili de Yıldırım “Hedefimiz Almanya ile iyi ilişkiler, tek taraflı olmaz. Almanya Dışişleri Bakanı ile enine boyuna konuşacağız. İncirlik heyetindeki bazı isimleri değerlendireceğiz.” ifadesini kullandı.

Bedelli askerlik ile ilgili de konuşan Yıldırım “BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüşmenizin ardından bedelli askerlik gündeme geldi. Ufukta böyle bir şey var mı?” sorusu üzerine Başbakan Yıldırım, “Böyle bir şey yok. Bizim programımızda, Hükümetin gündeminde bedelliyle ilgili bir konu yok. Çünkü şu anda terörle amansız bir mücadele içindeyiz. Bütün yoğunluğumuzu, ağırlığımızı bu konuya vermiş durumdayız. Sayın Destici, böyle bir hususu gündeme getirdi, yani ‘Bedelli olsa da bunlardan elde edilen parayı SMA hastalarına getirsek’ diye bir temennisi oldu. Bizim ona karşılık bir cevabımız olmadı” ifadesini kullandı.

Yıldırım, 13 askerin yaşamını yitirdiği kazadan sonra helikopter tanıma sisteminin ‘acilen’e eklenmesi için Milli Savunma Bakanı’na talimat verdiğini belirterek “Milli Savunma Bakanı’na ‘Gerekirse doğrudan temin suretiyle bu işi hemen halledin’ dedim. Bu tip acil alımlara güvenlik gerekçesiyle muafiyet uygulayacağız ve doğrudan temin cihetine giderek bunu alacaklar. Bu konuda gerekli talimatları verdik.” dedi.

Yıldırım, zeytinlik alanların imara açılacağıyla ilgili de “Artık zeytinlik yapma imkanı yoksa orada, sanayinin ihtiyacı olan alanı kullanma imkanı veriliyor, belirli şartların sağlanması durumunda, kurulun uygun görmesi durumunda. Bunu ‘Zeytin alanları imara açılıyor.’ gibi bir takdim ediyorlar. Bu kesinlikle yanlış. Bir algı oluşturulmaya çalışılıyor, bu yanlış” değerlendirmesini yaptı.