Bakırköy’de yeşil alanı yok eden imar değişikliği protesto edildi

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi için hazırlanan yeni imar planı, yeşili katlettiği gerekçesiyle protesto edildi. Çok sayıda duyarlı vatandaşın katıldığı eyleme Bakırköy Belediyesi, CHP Bakırköy İlçe Örgütü, STK ve Çevre Dernekleri de katıldı.

1927 yılından bu yana hizmet veren hastane ve etrafındaki yeşil alan için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı imar değişikliği, yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik alanı kapsıyor.

Konuyla ilgili hastane bahçesinde bir açıklama yapan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu değişikliğini kesinlikle karşı olduklarını belirterek şu açıklamayı yaptı: “Yüz yıllık tarihi bir geçmişi olan bu alanda bir imar değişikliğine gidiliyor. Türkiye’de ve dünyada bir referans hastanesi olan Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin arazisinde yapılan bu düzenlemeyi tüm halkımızla protesto etmek amacıyla burada toplandık. Bize destek veren sivil toplum örgütleri, çevre dernekleri ve geniş bir katılım gösteren halkımızla sadece Bakırköy’de değil İstanbul’da son kalan yeşil alan için uygulanmak istenen imar değişikliğine bir kez daha karşı çıkıyoruz. Tüm yeşil alanları korumak bizim önceliğimiz ki öyle de olmalı.”