Nâzım Hikmet Maltepe’de anıldı

- Yorumla

Şair Nâzım Hikmet, ölümünün 54. yıl dönümünde Maltepe Başçeşmeler meydanında, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin (NHKM) düzenlediği “Ekim Devrimi, Memleket, Nâzım Hikmet” başlıklı etkinlik ile anıldı.

Maltepe NHKM adına açılış konuşmasını yapan Hale Aydın, “Nâzım’sız, Ahmet Arif’siz, Orhan Kemal’siz bir memleketin, çorak bir memleket olacağını hep söyledik. Onların kattığı değerlerle yürümeye devam edeceğimizi bir kere daha ilan ediyoruz. Tıpkı onlar gibi; örgütlü kalarak, halkımız için üreterek, mücadele vererek… Bu memlekette güzele, iyiye, insana ve mücadeleye dair ne varsa Ekim Devrimi’ni yaratanlara öykünen Nâzım gibilerin, yani onun dostları ve yoldaşlarının eseridir. Öykünülen adlı adınca Ekim Devrimi’dir, Ekim devrimi ise sosyalizmdir. Sevdalınız ise hiç şüphesiz ki komünisttir. Her şey bu açıklık ve sadeliktedir” dedi.

Etkinlik, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi adına Kaya Tokmakçıoğlu’nun “Ekim Devrimi, memleket ve Nâzım Hİkmet” başlığını taşıyan sunumuyla devam etti. Etkinlik kapsamında “Dünya Çizerlerinden Nâzım Hikmet Portreleri” sergisi de açıldı. Sergi Afganistan’dan Suriye’ye Türkiye’den Brezilya kadar pek çok ülkeden ressamın, Nâzım Hikmet illüstrasyonlarından oluşuyor. Daha sonra NHKM Müzik Topluluğu’nun dinletisi sunuldu.

x
Yorumlar