Galatasaray Adası’na cami projesi İBB Meclisi’nde onaylandı, inşaat başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Beşiktaş Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi, üzerindeki kaçak yapıları yıkılan Su Ada’nın (Galatasaray Adası) Galatasaray Kulübüne değil, 15 Temmuz darbe girişimine karşı dimdik duran millete tahsis edilmesi gerektiğini belirterek, “Gelin bütün dünyanın gözü olan İstanbul’umuzun incisi Boğaz’a bir mabet inşa edelim.” dedi.

FETÖ’ye karşı dimdik duracak

Sipahi, üç parselden oluşan Su Ada’nın Galatasaray Spor Kulübüne değil, 15 Temmuz’da FETÖ darba girişimine karşı dimdik duran millete tahsis edilmesi gerektiğini dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Maliye Hazinesince kiralanmış, ilgililerince amacı dışında kullanıldığı aşikar olan tahsisin iptal edilerek, Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi için gerekli girişimlerde bulunulması. Özel mülkiyetin ise satın alma, kamulaştırma, takas veya trampa yoluyla mülkiyet edinilmesi. Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından mevcut alanın ibadethane, sosyal ve kültürel alan olarak plan değişikliği çalışmasının yapılması. Başta cami olmak üzere, diğer tüm fonksiyonlar ile ilgili etüt çalışmalarının başlatılması ve yapının mimarisi ile ilgili uluslararası yarışmanın gerçekleştirilmesi hususunda gerekli çalışmaların yapılması için önergemin başkanlık makamına havalesini arz ederim.” ifadelerini kullandı.

Sipahi’nin önergesi, İBB Meclis toplantısında oylandı ve başkanlık makamına havale edildi.

17 Aralık Operasyonundan sonra partiden ayrıldı

17 Aralık Operasyonu kapsamında gözaltına alınan Beşiktaş Belediye Başkanvekili Hüseyin Avni Sipahi Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla 2015 yılında CHP’den istifa etti. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e yakınlığıyla bilinen Sipahi’nin istifa ettirilmesi Sarıgül’e ikinci operasyon olarak yorumlandı.