Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde öğrencilere dayak

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde zorunlu staj yapmak için hastaneye giden Özel Buğra Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, okul idaresinin hastaneye staj ücreti ödemediği gerekçesiyle hastaneye alınmadı. Buna itiraz eden öğrenciler, öğretmenler ve okul idarecilerine özel güvenlik görevlileri dayak attı.

Özel Buğra Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’yle staj için protokol imzaladı. Ancak bir buçuk aylık zorunlu staj için bu sabah saatlerinde hastaneye giden Özel Buğra Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri, hastane tarafından dile getirilen ücretin okul idaresi tarafından karşılanmamasından dolayı hastaneden çıkarılmak istendi. Bu duruma itiraz eden öğrenciler, öğretmenler ve okul yöneticileri özel güvenlik görevlileri tarafından cop ile darp edildi.

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre; olayla ilgili konuşan Okul Müdürü Gökşen Çeğil, Sağlık Bakanlığı’nın protokole aykırı şekilde her yıl staj ücretlerine zam yaptığını, bu yüzden bu yıl belirlenen bedeli ödemediklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın her yıl hakkı olmadan staj parası istediğini ifade eden Çeğil, “On yılık bir protokol var, artışlar enflasyona bağlı olacaktı. Protokolün ilk yılında bin lirayken, bir yıl sonra bu rakam dört bine çıkarıldı. Protokole uymadan bu rakamları ödedik. Ama bu senede beş bin yapınca ödeyemedik. Bu para haklı bir para değil. Parayı bizden alıyor, çocuğun maaşını ödüyor. Hizmeti alan kendisi ama okuldan maaşı alarak hizmetin bedelini ödüyor. Çocuğun orada hastaya uyguladığı malzemelerin parasını alıyor. Yedirdiği yemeğin parasını alıyor” dedi. Bu durumu da yargıya taşıdıklarını ifade eden Çeğil, “Yargının sonuçlanmasını beklemeden bizi stajdan attılar. Ki atamazlar benim elimde protokolüm var” dedi.

Bugün yaşananları da anlatan Çeğil, “Bugün yaz stajımız başladı. Çocuklarla hastaneye girdik Bize ‘Bekleyin. Kamu Hastaneleri Birliği ile görüşeceğiz’ dediler. Bizi saat 10’a kadar oyaladılar. Sonra ‘Sizi almıyoruz’ dediler. Bizde ‘çıkmayacağız’ dedik. Çıktığımız an çocuklar sınıf tekrarına kalacak. Bu sırada güvenlikler öğrencileri, öğretmenleri joplayarak kapının önüne attılar. Ben okul müdürüyüm aynı şekilde bana da güvenlikçiler saldırdı. Darp raporlarımızı aldık, görüntüleri aldık. Şikayet de bulunacağız” diye konuştu.

Olaya ilişkin konuşan bir veli ise, “Hastane ek bir ücret istemiş. Okul idaresi de bu ücreti vermemekte ısrar etmiş. Bu sabah çocuklar yaz stajına gidince çocukları hastaneden çıkarmaya çalışmışlar. Özel güvenlikler çocukları darp ediyorlar. Çocuklarımızın her yeri morluk içinde. Çocukları yaz stajına almayacaklarını söylemişler. Çocuklar mezun oldu, karnelerini aldılar. Sadece bu stajı kalmıştı. Bu stajı yapamadıklarında bir seneleri gidecek” diye tepki gösterdi.