Sancaktepe 60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu velileri okullarında imam hatip sınıfları istemiyor

İstanbul Sancaktepe’de 60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu velileri, okullarına sokulan imam hatip sınıflarına karşı mücadele ediyor. Ancak veliler İlçe Milli Eğitim’e verdikleri dilekçeye aldıkları yanıtla şok oldu.

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim velilere verdiği yanıtta, imam hatip sınıflarına talep olmaması ve taşımalı eğitim yapılmasını yok sayarak, 60. Yıl Ortaokulu’nda okuyan öğrencilerin “kalabalık olmasından” dolayı 2017-2018 yılında yeni bir okul yapılacağını duyurdu.

Ancak veliler, 38 imam hatip sınıfı açılmadan önce 60. Yıl Ortaokulu’nda öğrencilerin yer sorunu olmadığını belirtiyor.

İstanbul Sancaktepe’deki 60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu velileri, üç yıldır “misafir” olarak okulda eğitim gören imam hatip sınıflarına karşı mücadele veriyor. Veliler 7 Haziran Çarşamba günü toplu halde ilçe milli eğitim müdürlüğüne giderek bu duruma son verilmesini istedi ve 500 dilekçeyi teslim etti.

Veliler yok sayıldı

İlçe Milli Eğitim dilekçelere verdiği yanıtta, velilerin taleplerini yok sayarak, imam hatip ortaokulunun yerinde kalacağını, 60. Yıl’a ek olarak başka okul yapılacağını söyledi.

Verilen yanıt üzerine meseleyi hukuki olarak takipçisi olacaklarını, dava açacaklarını söyleyen veliler, verilen yanıtı “İmam hatip sınıflarına buralardan gelen yok, ücretsiz servis ile uzaktan taşıyorlar. Yemek, tablet, ücretsiz TEOG dersi, ne varsa İmam Hatip sınıfına sağlanıyor. Velilere şaka gibi yanıtta bu kayırmaya ek olarak, imam hatip okulunun gitmeyeceği itiraf edilmiş. Üç senedir okul yönetimi, bazı öğretmenler zaten misafirler gidecekler, okul yapılması bekleniyor diye bizi oyaladılar, yalanlarla. Şimdi okuldan bizi yollayacaklar. Burada bu okul istenmiyor, veliler olarak imza topladık, insanlara durumu anlattık. Sarıgazi’nin bu yapısını imam hatip dayatmasıyla değiştirmeye çalışıyorlar. Çocuklarımızın geleceği için okulumuza sahip çıkacağız, dava açacağız, dilekçe toplamaya ve insanlarla bir araya gelip bu meseleyi anlatmaya devam edeceğiz” şeklinde değerlendirdi.

“Mücadeleye devam edeceğiz”

60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu üç yıldır “misafir” bahanesiyle imam hatip sınıfları tarafından kalabalıklaştırılmış durumda. İlçe Milli Eğitim’in kendilerini yok sayan açıklamalarından sonra veliler dava açacaklarını, okullarını geri almak için mücadele edeceklerini, imza toplamaya ve bir araya gelmeye devam edeceklerini duyurdu ve herkesi mücadeleye çağırdı.