Adalet Yürüyüşü 17. gününde katılım arttıkça artıyor!

- Yorumlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde, partinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması sonrası başlatılan “adalet yürüyüşü” on yedinci gününe girdi. 420 kilometrelik yürüyüşte bugüne dek yaklaşık 280 kilometre yol katedildi. Korteje katılımın, geçen günlere kıyasla arttığı gözlendi. Yürüyüşün ilk 15 gününde Kılıçdaroğlu’nun, 375 bin adım attığı ifade edildi.

Yürüyüş öncesi açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Yine güzel bir gün. Güneş güzel ve yürüyüşümüz devam ediyor. Allah’ın, yarattığı kainatın içerisinde bir dengesi ve adaleti vardır. Bu adaleti ve dengeyi bozan da maalesef insanoğludur” dedi. Kılıçdaroğlu, sözlerinin devamında şunları kaydetti:

“Biz isteriz ki adalet duygusu 7’den 70’e herkes tarafından kabul edilsin. Adalet duygusunu yüceltelim, adaletli davranalım. Hiçbir ayrım yapmaksızın, kimlik, inanç, yaşam tarzı ayrımı yapmaksızın hep birlikte huzur içerisinde yaşayalım. Bunun temel yolu adalettir, adalettir, adalettir.”

Korteje bugün, ‘Antikapitalist Müslüman’ olarak tanınan ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, yazar Aslı Erdoğan ve CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey de katıldı.

Eliaçık, daha önce yürüyüşe “HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevine kadar sürmesi hâlinde” katılacağını açıklamıştı.

İlerleyen saatlerde Beşiktaşlı taraftarların da korteje katılması bekleniyor.

Dün (30 Haziran 2017) 45.8 dereceye kadar ulaşan hava sıcaklığı nedeniyle çok sayıda kişi fenalaştı. Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, yürüyüş sırasında kalp spazmı geçirdi.

İşte dakika dakika yaşananlar

09:30 – 10:00’da başlaması planlanan yürüyüş, 09:30’de başladı.

09:10 – İlk mola yerine varıldı. Yürüyüşün ikinci etabı saat 10.00’da başlayacak.

09:00 – Kortejde 1011 metre uzunluğunda bayrak açıldı.

08:50 – Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun çağrısıyla bir araya gelecek olacak kadın örgütleri ve bağımsız katılımcılar, “Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet İstiyoruz” talebiyle Adapazarı Akyazı Balbalı mevkinde yürüyüşe katılacak. Korteje katılacaklarını duyuran isimler arasında Aslı Erdoğan, Aslı
Perker, Ceren Sözeri, Belma Fırat, Hacer Yeni, Ilgın Sönmez, Nazlı Karabıyıkoğlu, Ayşegül Tözeren, Ruhan Bilkay, Karen Alguadiş, Ebru Nihan Celkan, Şafak Pavey ve Ayşe Önal da var.

08:45 – Şehir dışından gelen gruplar, yol kenarların bekleyerek Kılıçdaroğlu’nu selamlamalarının ardından korteje katılıyor.

08:37 – 17’nci gününde yürüyüşe Antikapitalist Müslümanlar da katıldı. Adalet arayışına destek verdiklerini belirten grup üyeleri, “Allah demek adalet demek, adalet demek Allah demek” ifadelerini kullandı.

08:31 – İstanbul’a son 140 kilometre kaldı.

08:15 – Yürüyüşün on yedinci etabı başladı.

Kortej, geceyi Sakarya şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Akyazı Ormanköy mevkinde kurulan kamp alanında geçirdi.

x